Zamiast wody płyną ścieki

  Zamiast wody płyną ścieki

  Agata Dziekan

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Mielczanie winią za brudne rzeki strefę, bo gołym okiem widzą na przykład spienioną warstwę nieczystości na powierzchni potoku Rów, który płynie przez

  Mielczanie winią za brudne rzeki strefę, bo gołym okiem widzą na przykład spienioną warstwę nieczystości na powierzchni potoku Rów, który płynie przez środek strefy. ©A. Dziekan

  Inspektorzy ochrony środowiska zakwalifikowali mieleckie rzeki do najniższej, piątej klasy czystości.
  Mielczanie winią za brudne rzeki strefę, bo gołym okiem widzą na przykład spienioną warstwę nieczystości na powierzchni potoku Rów, który płynie przez

  Mielczanie winią za brudne rzeki strefę, bo gołym okiem widzą na przykład spienioną warstwę nieczystości na powierzchni potoku Rów, który płynie przez środek strefy. ©A. Dziekan

  Najbardziej zanieczyszczonymi rzekami na Podkarpaciu są Babulówka i Rów płynące przez region mielecki. Tak w swoim ostatnim raporcie stwierdza rzeszowski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

  Raport dotarł niedawno do Wydziału Ochrony Środowiska starostwa powiatowego w Mielcu. Obejmuje analizy wyników badań powietrza i wody w regionie mieleckim za okres od czerwca 2006 do czerwca 2007.

  Specjalistyczne opracowanie pokazuje, że wbrew powszechnym opiniom, mielczanie nie powinni narzekać na stan powietrza.
  Bo czystość powietrza w ich regionie została zaliczona do klasy A. Co oznacza, że inspektorzy ochrony środowiska nie stwierdzili w powietrzu przekroczeń dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji.

  W rzekach ścieki zamiast wody

  Bardzo źle jest natomiast z rzekami. Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w starostwie powiatowym w Mielcu Wiesław Magda podaje, że dwa cieki - Babulówka i potok Rów - zostały zaliczone do V klasy czystości. Taka klasyfikacja oznacza, że woda z tych rzek nie nadaje się nawet do celów gospodarczych. - To najbardziej zanieczyszczone cieki wodne w wojewódzkie podkarpackim - podkreśla dyrektor.
  Aby ratować rzeki, według dyrektora, potrzebne są zdecydowane działania administracyjne.

  Chodzi przede wszystkim o dyscyplinowanie ludzi mieszkających wzdłuż tych cieków, którzy, co jest powszechnym zjawiskiem, odprowadzają do nich nieczystości ze swoich gospodarstw.
  - Babulówka przebiega przez gminę Tuszów Narodowy i przez wioski gminy Padew Narodowa, gdzie w ogóle jeszcze do tej pory nie dotarła kanalizacja - dyrektor mówi, że miejscowe samorządy muszą egzekwować określone przepisami pozbywanie się nieczystości. Każde gospodarstwo powinno mieć udokumentowane wywożenie ścieków do oczyszczalni.

  Starostwo prowadzi właśnie monitoring rzecznych zanieczyszczeń. Wkrótce będzie wiedzieć, na których odcinkach, skąd i jakie wpływają nieczystości. Taka dokładna wiedza pozwoli wskazywać ewentualnych winnych.

  To nie strefa?

  Dyrektor odpiera zarzut, który jest bardzo popularny wśród mieszkańców Mielca, że na zły stan rzek wpływ mają przede wszystkim firmy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Ludzie twierdzą, że "strefa truje" wskazując chociażby na widoczną gołym okiem ciemna maź na powierzchni wody potoku Rów, który płynie przecież przez środek mieleckiego obszaru przemysłowego.

  Wiesław Magda zwraca uwagę, że przedsiębiorstwa są podłączone do systemu kanalizacji, a za oczyszczanie ścieków odpowiada wyspecjalizowana firma "Euro Eko". Trudno więc raczej o sytuację, aby jakiś zakład nielegalnie wylewał ścieki. - Trzeba pamiętać, że na potok Rów składają się trzy mniejsze rowy przepływające przez teren miasta. Na przykład Rów Leśny płynie od ulicy Wolności, przez ulicę Królowej Jadwigi, gdzie powstające domu nie są jeszcze podłączone do sieci kanalizacyjnej w mieści - dyrektor sugeruje, że ludzie w tych rejonach Mielca mogą również wykorzystywać cieki wodne do pozbywania się nieczystości.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo