Dania z pary

  Anna Niedzielska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Warzywa gotowane na parze nie tracą witamin i składników mineralnych.

  Warzywa gotowane na parze nie tracą witamin i składników mineralnych.

  W jaki sposób gotować, aby wydobyć naturalny smak potraw oszczędzając przy tym organizm od nadmiaru soli i kalorii?
  Warzywa gotowane na parze nie tracą witamin i składników mineralnych.

  Warzywa gotowane na parze nie tracą witamin i składników mineralnych.

  To jeden z najzdrowszych i najprostszych sposobów przyrządzania potraw. Smak gotowanych na parze dań zadowoli największego smakosza, który nie zauważy nawet, że ucztuje dietetycznie.

  Chcesz zapomnieć o panierowaniu mięsa i ryb, niekończącym się mieszaniu w garnkach i ciężkich kuchennych woniach wnikających w każdy kąt mieszkania? Wezwij na pomoc parę. Dzięki niej powstają dania pełne witamin i minerałów, o wyrafinowanym smaku. Gotowanie na parze jest podstawą kuchni dietetycznej, a przy tym pysznej i pełnej wyrazistych aromatów.

  MOC W PARZE

  Pod wpływem pary unoszącej się z wrzątku w produktach spożywczych zachodzą takie same procesy, jak w czasie gotowania w wodzie: zmiękczenie tkanek, ścinanie białek, pęcznienie i rozklejanie skrobi. Natomiast składniki mineralne oraz witaminy nie są wypłukiwane przez wodę - niewiele osób wie, że w ugotowanych w wodzie ziemniakach zniszczeniu ulega nawet trzy czwarte zawartej w nich witaminy C i nie przechodzą do wywaru.
  Potrawa nie nasiąka też tłuszczem, jak w czasie smażenia - kotlet w panierce wchłania ponad 60 procent tłuszczu z patelni, przez co jest o wiele bardziej kaloryczny.

  Kolejne plusy gotowania na parze to, że dania nie przypalają się, nie przywierają do naczynia, nie tracą koloru i zapachu. Trzeba jedynie przestrzegać czasu gotowania, bo potrawa za długo poddana działaniu pary zmieni się w nieapetyczną papkę o wyblakłej barwie.

  RODZAJE NACZYŃ

  Jest kilka rodzajów naczyń, których używamy do gotowania na parze. Są to:
  * garnek z wkładką metalową lub specjalnym koszyczkiem bambusowym - przydatny nie tylko do potraw orientalnych,
  * specjalny garnek dwuczęściowy - część ustawiana wyżej ma dziurkowane dno, całość przykryta jest szczelnie dopasowaną pokrywką,
  * szybkowar z wkładką - część nowoczesnych szybkowarów ma podobne wkładki, co garnki do gotowania na parze; ich plusem jest wyższe ciśnienie, co powoduje szybszy wzrost temperatury, a tym samym skraca czas gotowania,
  * parowar elektryczny - idealny dla osób zabieganych; na kilku kondygnacjach można za jednym zamachem ugotować cały obiad, automatycznie reguluje ilość wytwarzanej pary.

  CO GOTOWAĆ?

  Gotować na parze można wszystkie warzywa (poza liściastymi i pomidorami), owoce (zwłaszcza jabłka, gruszki i śliwki), delikatne białe mięso (drób, ryby, krewetki) oraz kaszę i ryż (głównie odmiany basmati i jaśminowy). Rarytasem są gotowane na parze ziemniaki w łupinach, marchewka oraz szparagi. Nowy smak zyskują przyrządzone na parze mrożonki warzywne i gotowe dania.

  Ziołami oraz korzennymi przyprawami trzeba posypać potrawę przed poddaniem jej działaniu pary. Wskazane jest skropienie ryby i mięsa sokiem z cytryny. Solić, zawsze najdrobniejszą solą, należy już na talerzu.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo