Starówka wypięknieje

  Starówka wypięknieje

  Małgorzata Płaza

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Staromiejska skarpa zostanie zabezpieczona przed osuwaniem i osiadaniem.

  Staromiejska skarpa zostanie zabezpieczona przed osuwaniem i osiadaniem. ©archiwum

  Sandomierska Starówka bezpieczniejsza i piękniejsza - to będzie ogromna inwestycja. Pieniądze z ministerstwa są już pewne.
  Staromiejska skarpa zostanie zabezpieczona przed osuwaniem i osiadaniem.

  Staromiejska skarpa zostanie zabezpieczona przed osuwaniem i osiadaniem. ©archiwum

  Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ruszy procedura przetargowa, związana z pierwszym etapem prac zabezpieczających na sandomierskiej Starówce. Cała inwestycja pochłonie co najmniej 25 milionów euro.

  Pieniądze na pierwszy etap inwestycji są już pewne. Rewitalizacja Starówki znalazła się na liście inwestycji kluczowych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

  GRUBA KASA

  Sandomierz ma otrzymać wkrótce z funduszy unijnych 9,3 miliona euro. Koszt całego projektu jest szacowany na około 25 milionów.

  Jerzy Borowski, burmistrz Sandomierza, zastrzega: - To kwota przybliżona. Obecnie trudno jest ocenić koszty zadania. Nie wiadomo, jakie problemy pojawią się w trakcie realizacji inwestycji. Z tego powodu nie określamy również, jakie prace zostaną wykonane w pierwszym etapie, a jakie w następnym. Dokumentacja obejmuje całość robót - mówi Borowski.

  Projekt to kilka kartonów dokumentów. Opracowanie, które będzie kosztować miasto 1,2 miliona złotych, ma być jeszcze sprawdzone przez specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

  WODA POD KONTROLĄ

  Głównym celem przedsięwzięcia jest zabezpieczenie staromiejskiej skarpy przed osuwaniem i osiadaniem. Projekt przewiduje budowę infrastruktury podziemnej - systemu odwodnienia i drenażu oraz wymianę całej sieci kanalizacyjnej, wodociągowej (dotychczasowa, sztywna, nie jest odporna na drgania i grozi awarią).
  Woda to dla lessowego, miękkiego podłoża największy wróg.

  - Planowany jest rozdział kanalizacji sanitarnej i deszczówki. Nie będzie już sieci ogólnospławnej - tłumaczy burmistrz Sandomierza. - Woda, również ta opadowa, musi być pod pełną kontrolą. Zabezpieczenia i system odprowadzania muszą być tak wykonane, aby nawet minimalne ilości wody nie przedostawały się do gleby.
  W projekcie jest także mowa o likwidacji starego zbiornika przeciwpożarowego, znajdującego się obok ratusza. Modernizowana będzie również sieć ciepłownicza.

  NOWE BRUKI I CHODNIKI

  Po wymianie infrastruktury podziemnej rozpoczną się prace na powierzchni. Starówka wypięknieje, zostanie bowiem wymieniona nawierzchnia ulic i chodników. W projekcie jest także mowa o elementach małej architektury i o uporządkowaniu zieleni miejskiej.

  - Zaplanowana jest również iluminacja Starówki. Najważniejsze obiekty zostaną oświetlone - informuje burmistrz Borowski.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo