Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła zmienną jest

Klaudia Tajs
(od prawej) Paulina i Bartek z Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu przymierzają wzory mundurków, które do szkoły dotrą dopiero w połowie września.
(od prawej) Paulina i Bartek z Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu przymierzają wzory mundurków, które do szkoły dotrą dopiero w połowie września. K. Tajs
Nadchodzący rok szkolny nie będzie wybuchowy, chociaż zostały wprowadzone zmiany - zapewnia podkarpacki kurator oświaty.

Ocena z religii na świadectwie, nowe lektury oraz mundurki to nowości czekające na uczniów, którzy w poniedziałek zasiedli w szkolnych ławkach. Ponad 420 tysięcy podkarpackich uczniów musi poczekać do 20 czerwca, by zrzucić tornistry i rozpocząć kolejne wakacje.

Z pewnością jest to rok zmian. W szkołach pojawiają się mundurki, nowe lektury, zmieniają się niektóre programy nauczania. Absolwenci gimnazjów coraz częściej wybierają szkoły uczące zawodu. Powstały nowe klasy kształcące na przykład techników-mechaników lotnictwa.

Matematycy oczekują wyjaśnień kuratorium i ministerstwa na temat opracowania ram programowych dla uczniów, którzy za trzy lata będą zdawać ich przedmiot jako obowiązkowy na maturze. Mniej wątpliwości mają poloniści, choć sprawa listy lektur dopiero niedawno przestała budzić wątpliwości. Specyfiką tego roku jest większe zainteresowanie szkołami uczącymi zawodu. Tu także pojawia się problem, bowiem zaczyna brakować nauczycieli zawodu.

POŚLIZG W MUNDURKACH

Od września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mają obowiązek chodzenia w jednolitych strojach. W większości szkół, jeszcze w czerwcu organizowano spotkania, podczas których samorząd szkolny i rodzice, wybierali wzory. Jedni decydowali się na gotowe koszule, inni korzystali z zakładów krawieckich. I to właśnie ci drudzy mają najmniejsze szanse na założenie mundurka w pierwszych dniach nauki.

Tak jest w Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu, gdzie w poniedziałek naukę rozpoczęło 677 uczniów. Przez pierwsze dwa tygodnie, w szkole będzie obowiązywał strój dowolny. Potem uczniowie założą mundurki. - Dziewczynki mają tuniki, chłopcy bezrękawniki - pokazuje Bogusława Jasińska, dyrektor gimnazjum. - Mundurki zostały uszyte z dżinsu. Pozwalamy na dowolny wybór bluzek. Dziewczynki będą mogły założyć kolorowe paski. Mundurki otrzymamy w połowie września.

MATEMATYKA I ANGIELSKI

To przedmioty, które dla wielu uczniów, staną się zmorą. Od 2009 roku język angielski będzie obowiązkowy na egzaminie gimnazjalnym. Rok później do kanonów przedmiotów zdawanych obowiązkowo na maturze wchodzi matematyka. Będą ją zdawać ci uczniowie, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w szkołach ponadgimnazjalnych.

- Przed nami ogromne wyzwanie, gdyż wprowadzenie tych przedmiotów jako obowiązkowych na egzaminach, wymusiło pewne zmiany - tłumaczy Maciej Karasiński, podkarpacki kurator oświaty. - Zmiany dotyczą wyłącznie procesu nauczania a nie zwiększenia liczby godzin. W matematyce nastąpiły pewne przesunięcia. Dział logika nie funkcjonuje już jako oddzielny. Zostały zachowane jego elementy, dzięki czemu zyskaliśmy dodatkowe godziny dla innych działów, które według dydaktyków, bardziej przydadzą się uczniom.

Problemem, przed którym stoją dyrektorzy szkół jest brak nauczycieli języków obcych. - Za dwa lata nasi absolwenci będą zdawać na egzaminie język angielski, tymczasem brakuje ludzi do pracy - żali się Marta Bochyńska z mieleckiego gimnazjum. - Sytuację ratują absolwenci Kolegiów Języków Obcych. Niestety, ale i oni coraz częściej rezygnują z pracy w szkole. Odejście tłumaczą zbyt niskimi pensjami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie