Cały staw martwych ryb

  Cały staw martwych ryb

  Agata DZiekan

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Przedwczoraj wędkarze wyłowili półtorej tony śniętych ryb. Wczoraj szacowali, że będzie ich trochę mniej. Dużo opadło na dno.

  Przedwczoraj wędkarze wyłowili półtorej tony śniętych ryb. Wczoraj szacowali, że będzie ich trochę mniej. Dużo opadło na dno. ©A. Dziekan

  Hodowlana katastrofa w podmieleckim gospodarstwie. Czy ktoś z premedytacja wylał do wody trującą substancję?
  Przedwczoraj wędkarze wyłowili półtorej tony śniętych ryb. Wczoraj szacowali, że będzie ich trochę mniej. Dużo opadło na dno.

  Przedwczoraj wędkarze wyłowili półtorej tony śniętych ryb. Wczoraj szacowali, że będzie ich trochę mniej. Dużo opadło na dno. ©A. Dziekan

  Tony martwych ryb pływają w jednym ze stawów gospodarstwa w Rzemieniu koło Mielca. Wstępne ustalenia wskazują, że ryby wytruły się od jakiegoś związku chemicznego. Miejscowi wędkarze, którzy prowadzili hodowlę, wyceniają straty na co najmniej 50 tysięcy złotych.

  Martwe ryby wędkarze spostrzegli w poniedziałek rano. Rozmiar rybich zniszczeń był ogromny. Staw ma powierzchnię ośmiu hektarów. Wiesław Magda, dyrektor powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska mówi: - W tej hodowli dominowały karpie. Ale były też sumy, liny, karasie, szczupaki, węgorze. Śniecie było masowe. Objęło wszystkie gatunki

  JUŻ PÓŁTOREJ TONY
  Do przedwczorajszego wieczora wędkarze wyciągnęli ze stawu półtorej tony martwych ryb. Wczoraj kontynuowali oczyszczanie wody. Wędkarze wyciągają zwierzęta, które utkwiły najbliżej brzegu. Ale wiele ryb opadło już na dno zbiornika i z lądu trudno po nie sięgnąć. - Dlatego rozważana jest decyzja o spuszczeniu wody ze stawu, aby w ten sposób usunąć wszystkie śnięte ryby - dopowiada dyrektor.
  Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali ze stawu próbki wody i martwych ryb. Zostaną teraz wykonane specjalistyczne analizy, aby wykryć przyczynę katastrofy. Wiesław Magda mówi, że wstępne badania wyeliminowały biologiczne i bakteriologiczne przyczyny śnięcia. Masowa śmierć ryb nie nastąpiła także z powodu braku tlenu w wodzie. - Przypuszczalna przyczyna to obecność w wodzie jakiegoś związku chemicznego - mówi.
  O tym że w stawie jest jakaś trująca substancja świadczy także to, że chociaż obok znajdują się trzy inne stawy, w nich nic złego się rybom nie stało. - Śnięcia ryb nie zaobserwowano także w kanale doprowadzającym wodę do stawu i wyprowadzającym.

  SĄ ZAŁAMANI
  Wędkarze są załamani. Wiceprezes mieleckiego Koła numer 23 Polskiego Związku Wędkarskiego Krzysztof Myszkowski mówi rozżalony: - Nasza kilkuletnia praca została zniweczona. Mieliśmy odchowane ryby. Hodowaliśmy je do połowu.
  Podaje, że w stawie było około pięciu ton ryb. Szacuje: - Licząc, że kilogram kosztuje około 10 złotych, straty wyniosły 50 tysięcy złotych.

  Kręci głową, kiedy pada pytanie, czy wędkarze mieli wrogów: - Wręcz przeciwnie, chwalono nas. Zajęliśmy się stawami, dobrze prowadziliśmy gospodarstwo.
  Wędkarze zgłosili sprawę na policję. Stróże prawa w Mielcu nie dysponują jeszcze informacjami wskazującymi na to, że ktoś z mógł z premedytacją wytruć ryby. Czekają na wyniki specjalistycznych analiz wody i padliny.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo