Zamkną szpitale?

  Zdzisław Surowaniec, Agata Dziekan

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Jeśli władze szpitali w Stalowej Woli Mielcu i Dębicy szybko nie dojdą do porozumienia z lekarzami, od 1 października szpitalne łóżka będą puste, a oddziały

  Jeśli władze szpitali w Stalowej Woli Mielcu i Dębicy szybko nie dojdą do porozumienia z lekarzami, od 1 października szpitalne łóżka będą puste, a oddziały zamknięte. ©Z. Surowaniec

  Tarnobrzescy lekarze wycofają wypowiedzenia z pracy, medycy ze Stalowej Woli, Mielca i Dębicy nie.
  Jeśli władze szpitali w Stalowej Woli Mielcu i Dębicy szybko nie dojdą do porozumienia z lekarzami, od 1 października szpitalne łóżka będą puste, a oddziały

  Jeśli władze szpitali w Stalowej Woli Mielcu i Dębicy szybko nie dojdą do porozumienia z lekarzami, od 1 października szpitalne łóżka będą puste, a oddziały zamknięte. ©Z. Surowaniec

  Ulga w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu. Lekarze doszli do porozumienia z dyrekcją w sprawie podwyżek płac. Napięcie panuje nadal w lecznicach w Mielcu, Stalowej Woli i Dębicy. Jeśli pracujący tam medycy odejdą, placówkom grozi zamknięcie.

  Straszakiem, który zastosowali lekarze domagający się podwyżek płac, były wypowiedzenia z pracy. Składali je tak, aby ich termin wypadł jednego dnia, wraz z końcem września.

  Wczoraj udało się dojść do porozumienia lekarzom i dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Podpisanie porozumień zaplanowano na przyszły tydzień we wtorek. - Dogadaliśmy się w sprawie wycofywania wypowiedzeń. Treść porozumienia została już uzgodniona - zapewnił nas Leszek Bień, szef związku lekarzy w Tarnobrzegu. W tej placówce na 86 medyków wypowiedzenia złożyło aż 76.
  WZROST WYNAGRODZEŃ
  Lekarze w Tarnobrzegu mają otrzymać wzrost wynagrodzenia zasadniczego w dwóch ratach, w październiku i w kwietniu przyszłego roku, łącznie od 1200 do 1800 zł brutto. Na Podkarpaciu pozostały trzy szpitale, gdzie problem wypowiedzeń lekarskich, których termin mija z końcem września, nadal jest nierozwiązany. Są to placówki w Dębicy, Stalowej Woli i Mielcu.

  - W mieleckim szpitalu nie będzie tak, że pacjenci nagle zostaną bez opieki. Oddziały szpitalne, którym grozi zamkniecie, będą wygaszane stopniowo - uspokaja wicestarosta.

  Przedstawiciele starostwa mieleckiego i dyrektor mieleckiej placówki ustalili wczoraj harmonogram spotkań i negocjacji na najbliższe tygodnie. - Ma być powołany mediator. W następnym tygodniu zbierze się szpitalny sztab kryzysowy. 28 września, jeśli rozmowy nie przyniosą żadnego rezultatu, zostanie zwołana nadzwyczajna sesja Rady Powiatu - wymienia wicestarosta mielecki Józef Smaczny.

  NIE PRZYJMĄ PACJENTÓW
  Jeśli nic się nie zmieni, szpital będzie pracował normalnie do końca września. Od 1 października przestanie przyjmować pacjentów na niektóre oddziały. - Bo przecież to nie będzie tak, że nagle w październiku placówka zostanie bez medyków. Nie wszyscy złożyli wypowiedzenia z pracy. Oddziały, które nie będą mogły funkcjonować bez lekarzy, którzy zapowiedzieli odejście, będą zamykane - informuje wicestarosta.
  Protestujący lekarze chcą zarabiać dwie średnie krajowe. - Szpitala na to nie stać. Powiat też nie może pomóc w tej kwestii, zabraniają tego przepisy - informuje Józef Smaczny. - Lekarze uparcie trzymają się nierealnego żądania. Niech wskażą, skąd wziąć fundusze - mówi.
  W mieleckim szpitalu wypowiedzenia złożyło 66 lekarzy na 113 zatrudnionych.

  ŚWIATEŁKO W TUNELU
  W Stalowej Woli rozmowy zmierzają do szczęśliwego finału. - Cały czas rozmawiamy. Jeszcze nie ma zgody, ale pojawiło się światełko w tunelu - ocenia Marek Niemiec, szef związku zawodowego lekarzy. - Jeżeli się dogadamy w przyszłym tygodniu, lekarze będą wycofywać wypowiedzenia - dodał. Związkowcy chcą, aby pensje lekarzy były wielkości trzech średnich krajowych.

  Decydujący w zażegnaniu konfliktu ma być wtorek, w środę ma być ogłoszony komunikat. Natomiast na czwartek zwołana została sesja Rady Powiatu. Jeżeli nie doszłoby do porozumienia, zostanie powołany sztab kryzysowy w celu zapewnienia pacjentom opieki medycznej. W Stalowej Woli wypowiedzenia złożyło blisko 60 lekarzy spośród 90 zatrudnionych.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo