Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadjeżdża Elipsa

Jerzy Stobiecki
Produkowana w Radomiu, elektryczna elipsa dostępna będzie w pięciu kolorach nadwozia.
Produkowana w Radomiu, elektryczna elipsa dostępna będzie w pięciu kolorach nadwozia. Archiwum ZNTK
Pierwszy seryjnie produkowany w Radomiu samochód trafia do sprzedaży. Zapowiadane są kolejne wersje nadwoziowe auta.

Produkowany w Radomiu samochód o napędzie elektrycznym, Elipsa, wyrusza na podbój europejskich rynków. Pierwsze egzemplarze jeszcze w październiku trafią do klientów.

Jeden rzut oka na wykonane z laminatu nadwozie wystarcza, aby dowiedzieć się skąd pochodzi nazwa elektrycznego samochodu, produkowanego w radomskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Bryłę o eliptycznym kształcie zaprojektowała Paulina Stępień, specjalizująca się we wzornictwie użytkowym. Pozostałe elementy dopasowano do gotowego projektu nadwozia.

DWA SILNIKI

Lekkie laminatowe nadwozie osadzono na stalowej ramie, dzięki czemu zapewniono niewielkiemu pojazdowi o długości 246,2 cm odpowiednią sztywność.

Do ramy zamontowane zostały elementy niezależnego zawieszenia. W kołach przednich i tylnych zastosowano podwójne wahacze, sprężyny i amortyzatory hydrauliczne, co zapewnia komfort zbliżony do samochodów miejskich. Zadbano również o zwrotność. Promień skrętu wynosi zaledwie 2,8 metra. Do ramy przymocowane są dwa silniki elektryczne, napędzające koła tylne. Konstruktorzy zdecydowali się na zastosowanie do napędu elipsy tak zwanych. silników bezszczotkowych, dzięki czemu zmniejszono ryzyko awarii jednostki napędowej.

Jeśli jednak uszkodzeniu ulegnie jeden z silników, samochód może kontynuować jazdę korzystając z drugiego silnika. Obie jednostki napędowe rozwijają moc 2 kW, czyli około 3,2 koni mechanicznych oraz moment obrotowy o wartości 6,5 Nm, co pozwala maksymalnie rozpędzić obciążoną elipsę do prędkości 26,5 km/h.

(fot. Archiwum ZNTK)

ŁADOWANIE Z GNIAZDKA

W przedniej części podwozia umieszczony został zespół ośmiu akumulatorów. W pełni naładowane pozwalają na przejechanie około 100 kilometrów. Po pokonaniu tego dystansu, samochód podłączamy do tradycyjnego gniazdka z napięciem 220 V i po upływie ośmiu godzin jest ponownie gotowy do jazdy. Przy obecnych cenach energii przejechanie 100 kilometrów elektryczną elipsą kosztuje około 8 złotych.

Pierwsza z oferowanych wersji pozwala na podróż dwóch osób i bagażu, który możemy umieścić w kufrze o pojemności 300 litrów. Jeszcze w tym roku zaprezentowane zostaną wersje ciężarowe z dwoma typami skrzyń ładunkowych. Przygotowywana jest również wersja dla czterech osób oraz wersja golfowa, dla dwóch osób i sprzętu golfowego, który przewożony będzie w specjalnie przystosowanym koszu. Planowana jest też produkcja wersji specjalnych, zgodnych z potrzebami klientów.

Elektryczne samochody z Radomia mają głównie trafiać do klientów, którzy nie będą poruszać się nimi po drogach publicznych. Ale elipsa dostępna będzie również w wersji homologowanej, którą będzie można wyjechać na ulicę. Wielkość produkcji szacowana jest na kilkaset egzemplarzy rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nadjeżdża Elipsa - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie