Nadjeżdża Elipsa

  Nadjeżdża Elipsa

  Jerzy Stobiecki

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Produkowana w Radomiu, elektryczna elipsa dostępna będzie w pięciu kolorach nadwozia.

  Produkowana w Radomiu, elektryczna elipsa dostępna będzie w pięciu kolorach nadwozia. ©Archiwum ZNTK

  Pierwszy seryjnie produkowany w Radomiu samochód trafia do sprzedaży. Zapowiadane są kolejne wersje nadwoziowe auta.
  Produkowana w Radomiu, elektryczna elipsa dostępna będzie w pięciu kolorach nadwozia.

  Produkowana w Radomiu, elektryczna elipsa dostępna będzie w pięciu kolorach nadwozia. ©Archiwum ZNTK

  Produkowany w Radomiu samochód o napędzie elektrycznym, Elipsa, wyrusza na podbój europejskich rynków. Pierwsze egzemplarze jeszcze w październiku trafią do klientów.

  Jeden rzut oka na wykonane z laminatu nadwozie wystarcza, aby dowiedzieć się skąd pochodzi nazwa elektrycznego samochodu, produkowanego w radomskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Bryłę o eliptycznym kształcie zaprojektowała Paulina Stępień, specjalizująca się we wzornictwie użytkowym. Pozostałe elementy dopasowano do gotowego projektu nadwozia.

  DWA SILNIKI

  Lekkie laminatowe nadwozie osadzono na stalowej ramie, dzięki czemu zapewniono niewielkiemu pojazdowi o długości 246,2 cm odpowiednią sztywność.

  Do ramy zamontowane zostały elementy niezależnego zawieszenia. W kołach przednich i tylnych zastosowano podwójne wahacze, sprężyny i amortyzatory hydrauliczne, co zapewnia komfort zbliżony do samochodów miejskich. Zadbano również o zwrotność. Promień skrętu wynosi zaledwie 2,8 metra. Do ramy przymocowane są dwa silniki elektryczne, napędzające koła tylne. Konstruktorzy zdecydowali się na zastosowanie do napędu elipsy tak zwanych. silników bezszczotkowych, dzięki czemu zmniejszono ryzyko awarii jednostki napędowej.

  Jeśli jednak uszkodzeniu ulegnie jeden z silników, samochód może kontynuować jazdę korzystając z drugiego silnika. Obie jednostki napędowe rozwijają moc 2 kW, czyli około 3,2 koni mechanicznych oraz moment obrotowy o wartości 6,5 Nm, co pozwala maksymalnie rozpędzić obciążoną elipsę do prędkości 26,5 km/h.

  (fot. Archiwum ZNTK)

  ŁADOWANIE Z GNIAZDKA

  W przedniej części podwozia umieszczony został zespół ośmiu akumulatorów. W pełni naładowane pozwalają na przejechanie około 100 kilometrów. Po pokonaniu tego dystansu, samochód podłączamy do tradycyjnego gniazdka z napięciem 220 V i po upływie ośmiu godzin jest ponownie gotowy do jazdy. Przy obecnych cenach energii przejechanie 100 kilometrów elektryczną elipsą kosztuje około 8 złotych.

  Pierwsza z oferowanych wersji pozwala na podróż dwóch osób i bagażu, który możemy umieścić w kufrze o pojemności 300 litrów. Jeszcze w tym roku zaprezentowane zostaną wersje ciężarowe z dwoma typami skrzyń ładunkowych. Przygotowywana jest również wersja dla czterech osób oraz wersja golfowa, dla dwóch osób i sprzętu golfowego, który przewożony będzie w specjalnie przystosowanym koszu. Planowana jest też produkcja wersji specjalnych, zgodnych z potrzebami klientów.

  Elektryczne samochody z Radomia mają głównie trafiać do klientów, którzy nie będą poruszać się nimi po drogach publicznych. Ale elipsa dostępna będzie również w wersji homologowanej, którą będzie można wyjechać na ulicę. Wielkość produkcji szacowana jest na kilkaset egzemplarzy rocznie.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo