Muzyka w samochodzie

  Muzyka w samochodzie

  Robert Felczak

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kupując radio warto zainwestować więcej pieniędzy, aby zyskać kilka przydatnych funkcji.

  Kupując radio warto zainwestować więcej pieniędzy, aby zyskać kilka przydatnych funkcji. ©Archiwum

  Radio w aucie to nie tylko piosenki, ale także informacja, rozrywka, telefon, a nawet satelitarna nawigacja drogowa.
  Kupując radio warto zainwestować więcej pieniędzy, aby zyskać kilka przydatnych funkcji.

  Kupując radio warto zainwestować więcej pieniędzy, aby zyskać kilka przydatnych funkcji. ©Archiwum

  Jazda samochodem wiąże się niemal nierozerwalnie ze słuchaniem radia. Współczesny sprzęt pozwala jednak nie tylko na odtwarzanie ulubionej muzyki.

  Ważyło 12 kilogramów, miało szklane lampy, ogromną przetwornicę pozwalającą na zasilanie z akumulatora, odbierało rozgłośnie nadające na falach średnich i długich, a jego cena stanowiła około jednej piątej wartości małego auta. Takie było pierwsze radio samochodowe.

  PODSTAWOWE FUNKCJE

  Zdecydowana większość współczesnych modeli, nawet tych kosztujących 200-300 złotych, odtwarza nie tylko płyty CD, CD-R i CD-RW, ale również zapisane na tego typu krążkach pliki w formatach MP3 i WMA.

  Każdy odbiornik posiada także tuner z systemem RDS (wyświetlanie nazwy stacji, automatyczne znajdowanie najsilniejszego sygnału poszczególnych stacji) oraz powiązanymi z niego funkcjami: TA (automatycznego przełączania na komunikaty o ruchu drogowym), AF (automatyczny wybór silniejszego sygnału, gdy istnieje kilka sygnałów tej samej stacji) i EON (automatyczne przełączanie z CD na radio na czas nadawania komunikatów drogowych).

  Standardem jest również wbudowany, trzypasmowy korektor umożliwiający regulację tonów niskich, średnich i wysokich wraz z kilkoma zaprogramowanymi ustawieniami korekcji dźwięku, wyjście przedwzmacniacza służące do podłączenia wzmacniacza głośnika subniskotonowego, a także możliwość dopasowania jasności i, w niektórych modelach, wyboru koloru wyświetlacza.

  PRZYDATNE BAJERY

  Kupując radio warto jednak zainwestować więcej pieniędzy, aby zyskać kilka przydatnych funkcji. Jedną z najciekawszych jest interfejs Bluetooth, który sprawia, że radio jest jednocześnie zestawem głośnomówiącym.

  - Wystarczy mieć telefon komórkowy z Bluetooth, aby bezprzewodowo połączyć radio z telefonem. Radio z Bluetooth ma bowiem wbudowany mikrofon, dzięki czemu można prowadzić rozmowę telefoniczną przez głośniki podłączone do radia. Co więcej na wyświetlaczu radia prezentowany jest numer abonenta, który do nas dzwoni - mówi Tomasz Jastrzębski z firmy Altom.

  Z kolei posiadając przenośny odtwarzacz plików, na przykład iPod, warto kupić radio z wejściem AUX (minijack 3,5 mm), które pozwala na łatwe podłączanie przenośnych urządzeń audio przez ich wyjście słuchawkowe. Praktycznym rozwiązaniem jest również interfejs USB - dzięki niemu podłączymy pen drive'a, z którego będzie można odtwarzać pliki MP3.

  Poza tym radio może też prowadzić kierowcę do celu za pomocą komunikatów głosowych i sygnalizacji graficznej na ekranie. Wszystko za sprawą zintegrowanej z radiem nawigacji satelitarnej GPS.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo