Mieleckie samoloty do Azji

  Mieleckie samoloty do Azji

  Agata Dziekan

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Dyrekcja mieleckiej firmy i przedstawiciele chińskiej prowincji podpisują kontrakt.

  Dyrekcja mieleckiej firmy i przedstawiciele chińskiej prowincji podpisują kontrakt. ©archiwum

  Chińczycy kupią od mielczan piętnaście samolotów dromader, które przydadzą się im do gaszenia pożarów lasów i w uprawie pól.
  Dyrekcja mieleckiej firmy i przedstawiciele chińskiej prowincji podpisują kontrakt.

  Dyrekcja mieleckiej firmy i przedstawiciele chińskiej prowincji podpisują kontrakt. ©archiwum

  Producent dromaderów, Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu i Urząd do spraw Rolnictwa prowincji Heilongjiang w Chinach podpisały kontrakt na zakup tych samolotów. Transakcja jest efektem zwycięskiego dla mielczan przetargu, który ogłosili Chińczycy.

  - Oferowane przez nas dromadery są już znane w Chinach. Obecnie w tym kraju używanych jest pięć tych maszyn - informuje Olga Ratusińska, specjalista do spraw public relations w mieleckiej firmie.

  DOSTALI KREDYT NA DZIAŁANIA PROEKOLOGICZNE

  W sfinalizowaniu transakcji wsparł obie strony rząd polski.
  - Zakup samolotów przez Chińczyków zostanie bowiem sfinansowany z kredytu międzyrządowego udzielonego przez rząd polski dla rządu Chin w ramach przedsięwzięć podejmowanych przez oba kraje na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska - dopowiada Olga Ratusińska.

  Dromadery przydadzą się chińskiej prowincji w agrolotnictwie. Będą wykorzystywane do oprysków roślinnych, wysiewu nasion i nawożenia gruntów rolnych. Chińczycy zdecydowali się na ten samolot także z myślą o gaszeniu pożarów lasów. Janusz Zakrecki, prezes Polskich Zakładów Lotniczych, tłumaczy: - Wyposażenie do gaszenia pożarów, jakie posiada ten samolot, zapewnia szybki zrzut tak zwanej bomby wodnej, która w połączeniu z relatywnie tanimi operacjami patrolowania obszarów leśnych o wysokim stopniu zagrożenia pożarowego czyni ten samolot ważnym elementem totalnej ochrony lasów.

  JEDEN DO SZKOLENIA

  Mielczanie sprzedadzą Chińczykom czternaście samolotów w wersjach operacyjnej agrolotniczej i przeciwpożarowej (ta wersja dysponuje zbiornikiem na chemikalia o pojemności 2500 litrów) oraz jeden w wersji szkolnej (z 500-litrowym pojemnikiem), który pozwoli pilotom na szkolenie się w zrzucaniu bomb wodnych.
  Pierwsze cztery dromadery odlecą do Chin już w marcu przyszłego roku.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo