Moda na Wszystkich Świętych

  Moda na Wszystkich Świętych

  Arkadiusz Kielar

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Agata Idec ze stalowowolskiej kwiaciarni poleca przed Wszystkimi Świętymi sztuczne kompozycje kwiatów.

  Agata Idec ze stalowowolskiej kwiaciarni poleca przed Wszystkimi Świętymi sztuczne kompozycje kwiatów. ©A. Kielar

  Sprawdziliśmy, jakie są najmodniejsze kwiaty i znicze przed Wszystkimi Świętymi.
  Agata Idec ze stalowowolskiej kwiaciarni poleca przed Wszystkimi Świętymi sztuczne kompozycje kwiatów.

  Agata Idec ze stalowowolskiej kwiaciarni poleca przed Wszystkimi Świętymi sztuczne kompozycje kwiatów. ©A. Kielar

  Nazywa się "chusan biały" i już stał się przebojem w gorącym okresie przed Wszystkimi Świętymi. Jedna z odmian chryzantemy to nie jedyny z symboli pamięci, które chcemy ze sobą zabrać na groby najbliższych w ważnym dniu 1 listopada.

  Takich "modnych" odmian chryzantem, które są poszukiwane, jest więcej. Popularne są także te w kolorach żółtym i różowym, przez sprzedawców określane fachowymi nazwami.

  RÓŻNE ODMIANY
  - W jeden dzień sprzedaję ponad sto sztuk chryzantem - mówi jedna z handlarek na targu w Stalowej Woli, która przyjeżdża zarobić z Sandomierza.
  - Ceny oscylują między 10 a 14 złotych za doniczkę. Mam do sprzedania różne odmiany hodowane w szklarniach, takie jak "steler" czy "lancaster", są bardzo popularne, a najbardziej "chusan biały", o godzinie 13 w sobotę został mi już tylko jeden, bo pozostałe sprzedałam "na pniu". A szał zakupów dopiero nadejdzie przed samy Wszystkimi Świętymi.

  Oferta chryzantem jest spora, do wyboru, do koloru. Ale wzięciem cieszą się też sztuczne kwiaty.

  - Sporo sprzedajemy sztucznych chryzantem - przyznaje Agata Idec z Kwiaciarni Mirosławy Dec w Stalowej Woli. - Najczęściej klienci wybierają specjalne kompozycje, oprócz chryzantem wchodzą w ich skład róże, orchidee czy hortensje. Popularnością cieszą się też pojedyncze róże, goździki czy margaretki. Przed Wszystkimi Świętymi będziemy mieli do sprzedania także żywe kwiaty.
  POPULARNE DZBANY

  Duży ruch panuje też w handlu zniczami. Niektórzy co bardziej zapobiegliwi wybrali się po nie do hurtowni, ale w ostatnich dniach nie mieli powodów do zadowolenia.
  - Jest taniej, ale co z tego, jak znicze są już "przebrane", nie ma zbyt dużego wyboru, bo ludzie kupowali je już we wrześniu - żałuje jedna z mieszkanek Niska.

  W supermarketach czy na targu jest za to pełny wybór. Za jednego znicza zapłacimy od złotówki po 20 złotych za te największe, "zamknięte" przykrywkami.

  - Te droższe też cieszą się powodzeniem, choćby tak zwany "dzban", który kosztuje 20 złotych sztuka - zdradza jeden z ulicznych handlarzy.

  - Są jednak i klienci, którzy jeszcze za bardzo nie wiedzą, czego chcą. Przez ile dni najdłużej palą się znicze? To zależy od wkładu. Ale najbardziej modne są te, którą mogą palić się przez cztery-pięć dni.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo