Zimowy sezon budowlany

  Zimowy sezon budowlany

  Kamil Wojtczak

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W temperaturach bliskich zera klej do przyklejania styropianu oraz zatapiania siatki wiąże bardzo powoli. Utrudnia to prowadzenie robót elewacyjnych

  W temperaturach bliskich zera klej do przyklejania styropianu oraz zatapiania siatki wiąże bardzo powoli. Utrudnia to prowadzenie robót elewacyjnych i powinno być sygnałem do ich zaprzestania. ©Atlas

  Co można robić, a z czym się wstrzymać?
  W temperaturach bliskich zera klej do przyklejania styropianu oraz zatapiania siatki wiąże bardzo powoli. Utrudnia to prowadzenie robót elewacyjnych

  W temperaturach bliskich zera klej do przyklejania styropianu oraz zatapiania siatki wiąże bardzo powoli. Utrudnia to prowadzenie robót elewacyjnych i powinno być sygnałem do ich zaprzestania. ©Atlas

  Gdy zbliża się zima, roboty na wielu placach budów mocno zwalniają, a na niektórych w ogóle zamierają. Radzimy, jak przygotować się na zimowy "sezon" budowlany.

  Większość materiałów budowlanych wymaga w trakcie stosowania odpowiednich temperatur, zwykle od plus 5 stopni C do plus 25 stopni C. Przestrzegając określonych zasad, część prac budowlanych można jednak wykonywać przy obniżonej temperaturze, nawet do minus 15 stopni C. Warto zatem wiedzieć, jakie prace budowlane można wykonywać w niskich temperaturach, a z czym należy poczekać do wiosny.

  Prace ziemne niewskazane

  - Prac ziemnych z zasady nie prowadzi się zimą. W czasie mrozów grunt twardnieje i wykonanie wykopu fundamentowego, nawet przy pomocy koparki, staje się niemożliwe. Jeżeli wykop już jest, nie powinien pozostać otwarty. Pod wpływem mrozu struktura gruntu na jego dnie ulegnie zniszczeniu - ostrzega Andrzej Bogusz z Grupy Atlas.

  - Dlatego ziemię na dnie wykopu fundamentowego warto zabezpieczyć, przykrywając słomianymi matami lub płytami styropianu. Jest to dobra ochrona, ale tylko na krótko i to w przypadku, gdy na dworze panuje niewielki mróz. Najlepszym sposobem jest bezpośrednie przykrycie gruntu betonem, czyli wylanie fundamentów - najpierw zdejmując górne warstwy gruntu, a sam wykop pogłębiając, szczególnie gdy beton mamy już zamówiony.

  - Aby zabezpieczyć się przed powstawaniem tak zwanych wysadzin, czyli przemieszczeń gruntu, a w konsekwencji pękaniem fundamentów, trzeba je posadowić w gruncie poniżej strefy przemarzania i zabezpieczyć matami. Głębokość strefy przemarzania zależy od strefy klimatycznej i w Polsce waha się od 80 do nawet 140 centymetrów - dodaje.

  Elewacyjne na raty

  W temperaturach bliskich zera klej do przyklejania styropianu oraz zatapiania siatki wiąże bardzo powoli. Utrudnia to znacznie prowadzenie robót elewacyjnych i powinno być sygnałem do ich zaprzestania. Co zrobić, gdy prace są w toku, ich harmonogram jest opóźniony i na tym etapie zastanie nas zima?

  - Można zostawić ścianę oklejoną styropianem, jednak trzeba się liczyć z tym, że przez kilka miesięcy jego wierzchnia warstwa pod wpływem promieni słonecznych zżółknie i stanie się krucha. Dlatego wiosną, przed nałożeniem warstwy zbrojącej, styropian trzeba będzie przeszlifować papierem ściernym. W odróżnieniu od styropianu, nie można na zimę zostawić "gołej" wełny mineralnej, bowiem mimo stosowanych impregnatów wełna jest dość nasiąkliwa, a namoczona utraci swoje parametry termoizolacyjne - Andrzej Bogusz z Grupy Atlas.

  - Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest nałożenie na materiał izolacyjny warstwy zbrojącej z siatki zatopionej w zaprawie klejącej, a następnie pokrycie jej podkładową masą tynkarską. Wiosną, przed położeniem tynku cienkowarstwowego, podłoże należy zmyć z osiadłego brudu, a jeśli przerwa w pracach się przedłuża, przed tynkowaniem jeszcze raz pokryć ścianę podkładową masą tynkarską.

  Prace we wnętrzu

  Jeżeli budynek jest w stanie surowym zamkniętym, umożliwiającym uruchomienie wewnątrz ogrzewania, można w nim murować, kłaść tynki, gładzie czy płytki, i to niezależnie od pory roku. Do ogrzania pomieszczenia możemy użyć centralnego ogrzewania lub specjalnych nagrzewnic czy przenośnych piecyków węglowych, odprowadzających spaliny na zewnątrz. Nie wolno korzystać z otwartego ognia.

  Trzeba także zapewnić odpowiednią wentylację, która będzie odprowadzała wilgoć z budynku. Podczas tynkowania w pomieszczeniu powinniśmy utrzymywać temperaturę co najmniej 15 stopni C i wilgotność nie przekraczającą 70 procent. Spadek temperatury może spowolnić lub nawet zatrzymać proces wiązania i twardnienia zapraw.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo