Walczą o posady wiceministrów

  Walczą o posady wiceministrów

  Wioletta Wojtkowiak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Posłowie z Podkarpacia będą mieć dużo do powiedzenia w komisjach sejmowych. Niektórzy mają szansę być wiceministrami.
  Krystyna Skowrońska (PO), wiceszefowa komisji finansów publicznych.

  Krystyna Skowrońska (PO), wiceszefowa komisji finansów publicznych. ©R. Adamski

  Za kilka dni okaże się, czy poseł Jan Bury zostanie wiceministrem skarbu, a radna sejmiku Teresa Kubas-Hul wiceszefową Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Na razie posłowie z Podkarpacia objęli ważne funkcje w komisjach sejmowych.
  Wiadomo już kto pokieruje resortami w nowym rządzie, ale walka o ministerialne posady jeszcze trwa.

  ONI MAJĄ NAJWIĘKSZE SZANSE
  Podkarpaccy politycy rządzących partii zabiegają, by region miał swoich ludzi przynajmniej wśród podsekretarzy stanu.
  - Wszystko rozstrzygnie się w nadchodzącym tygodniu - mówi Elżbieta Łukacijewska, szefowa podkarpackiej Platformy Obywatelskiej.
  Wysiłki polityków skupiają się na tym, by Podkarpacie nadal miało swojego człowieka w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
  W poprzedniej kadencji wiceministrem był mielecki senator Prawa i Sprawiedliwości Władysław Ortyl. Platforma chciałaby powierzyć to stanowisko Teresie Kubas-Hul, radnej sejmiku wojewódzkiego, specjalistce z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
  Swoich wiceministrów chce też koalicjant. Poseł Jan Bury, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego na Podkarpaciu, stara się o stanowisko wiceministra skarbu. Przez ostatnie dwie kadencje pracował w sejmowej komisji skarbu państwa, teraz również będzie jej członkiem. Zasiądzie też w komisji sprawiedliwości.

  WAŻNE KOMISJE
  Posłowie Platformy cieszą się, że przypadły im ważne funkcje w sejmowych komisjach. Zbigniew Rynasiewicz będzie przewodniczącym komisji infrastruktury.
  - Dopilnuję, by przyspieszyć inwestycje drogowe na Podkarpaciu. Po to tu jestem, żeby budowa trasy ekspresowej S-19 nie była zagrożona - oznajmił. W tej komisji zasiądzie też jego klubowy kolega Jan Tomaka i Zbigniew Chmielowiec z Prawa i Sprawiedliwości.

  Posłanka Platformy Krystyna Skowrońska została wiceszefową komisji finansów publicznych, tej najważniejszej, która trzyma rękę na wydatkach państwa.
  - Właśnie dlatego wolałam tę funkcję od przewodniczenia komisji regulaminowej, w której zasiądę już trzeci raz - przyznała ekonomistka. Oprócz Skowrońskiej nad finansami w komisji pochylać się będą również nasi posłowie Prawa i Sprawiedliwości - Stanisław Ożóg, który był wiceszefem w poprzedniej kadencji oraz Krzysztof Popiołek.
  ZADBAJĄ O ŚRODOWISKO
  Posłowie z Podkarpacia zawładnęli niemal komisją ochrony środowiska. Jej przewodniczącym został Marek Kuchciński, przemyski poseł Prawa i Sprawiedliwości, a wiceszefami Elżbieta Łukacijewska, szefowa podkarpackiej Platformy oraz Stanisław Zając z PiS.

  - Oprócz dzielenia pieniędzy na proekologiczne inwestycje mamy do rozwiązania wiele problemów i to wiele na Podkarpaciu. Chociażby z programem Natura 2000, który jak płaszcz pokrył niemal cały region, powodując, że wiele planowanych przez gminy inwestycji jest zagrożonych - podkreśla Łukacijewska. Poza tym pochodzę z Bieszczad, a kto lepiej niż ludzie z naszego terenu dostrzegają problemy w przyrodzie. Stąd lepiej widać niż z okien mieszczuchów - stwierdza.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo