Poślizg z wyobraźnią!

  Poślizg z wyobraźnią!

  Anna Niedzielska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W pierwszych dniach jesienno-zimowych zmian pogodowych dochodzi do największej liczby kolizji i stłuczek.

  W pierwszych dniach jesienno-zimowych zmian pogodowych dochodzi do największej liczby kolizji i stłuczek. ©Archiwum

  Trzeba zadbać o opony, sprawne hamulce i zimowy płyn do spryskiwaczy.
  W pierwszych dniach jesienno-zimowych zmian pogodowych dochodzi do największej liczby kolizji i stłuczek.

  W pierwszych dniach jesienno-zimowych zmian pogodowych dochodzi do największej liczby kolizji i stłuczek. ©Archiwum

  W pierwszych dniach jesienno-zimowych zmian pogodowych dochodzi do największej liczby kolizji i stłuczek. Kierowcy, nawet ci doświadczeni, muszą przypomnieć sobie jak jeździć, gdy jest ślisko.

  Zaopatrzenie samochodu w zimowe opony, to rzecz oczywista i każdy odpowiedzialny kierowca już powinien o to zadbać. Jeżdżąc po mieście, musimy unikać gwałtownych manewrów i ograniczyć prędkość. Przed ostrzejszymi zakrętami lepiej wczesnej wyhamować i zredukować biegi.


  Gdy wyjeżdżasz na trasę podczas ślizgawicy

  POWOLI W MIEŚCIE

  - Unikamy nagłych ruchów kierownicą, hamowania czy do-dawania gazu. Jeśli ktoś nie ma ABS, to przed skrzyżowaniami lepiej wcześniej hamować pulsacyjnie. Kategorycznie nie wolno "wyrzucać biegów na luz", bo wtedy nad samochodem praktycznie nie ma kontroli - radzi Beata Jędrzejewska-Wrona z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.

  Każdy przy hamowaniu może wpaść w poślizg. Wtedy trzeba zdjąć nogę z gazu i z hamulca, równocześnie skupiając się na utrzymaniu kierownicy. Jeśli jest taka możliwość, można zredukować bieg i zwolnić prędkość silnikiem. Jednak przy tym manewrze łatwo stracić panowanie nad kierownicą.

  NA PARKINGU TEŻ OSTROŻNIE

  Sporo stłuczek jest na parkingach, bo ślizgający się na lodzie samochód uderza w stojący obok. Dlatego jeśli czujemy, że auto się ślizga, lepiej wrzucić dwójkę i ruszyć z tego biegu. Nie wolno wjeżdżać w zepchnięte na bok hałdy śniegu, bo jeśli nawet wygląda on na sypki, to pod spodem mogą być lodowe bryły, o które można uszkodzić zawieszenie albo zderzaki.

  - No i ruszać bardzo wolno, z niewielka ilością gazu. Na lodzie czy bryle śniegu samochód w każdej chwili może pod-rzucić w bok - dodaje nasza rozmówczyni.

  PRZYKAZANIA NA TRASĘ

  Wyjeżdżając na dalszą trasę koniecznie trzeba zabrać za-pas płynu do spryskiwacza, naładowany telefon komórkowy i termos, a nawet koc "w razie czego". Warto też zorientować się jakie są prognozy pogody dla regionu, do którego się wybieramy i po drodze słuchać lokalnych radiostacji, jakim policja przekazuje komunikaty o utrudnieniach w ruchu.

  - Kolejne zasady, to trzymanie należytej odległości i unika-nie wjeżdżania na koleiny. Warto też zabrać łańcuchy jeśli wybieramy się w góry, a na każdą trasę saperkę, która może się przydać do wykopywania ze śniegu, gdy już zima zawita na dobre - przypomina Beata Jędrzejewska-Wrona z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo