Zdradzają tajniki wikliniarstwa

  Zdradzają tajniki wikliniarstwa

  Sławomir Czwal

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Lider pomaga w aktywizacji bezrobotnych. W Rudniku nad Sanem odbyło się wyjątkowe szkolenie.
  Irena Godyń, koordynator projektu „Zgoda Sandomierska 2006”, realizowanego w ramach „Leader +”: - Zgłosiło się 26 osób i są wśród nich zarówno ludzie

  Irena Godyń, koordynator projektu „Zgoda Sandomierska 2006”, realizowanego w ramach „Leader +”: - Zgłosiło się 26 osób i są wśród nich zarówno ludzie młodzi, jak i ludzie w starszym wieku. Pokazujemy też jak założyć własną firmę i jak zrobić biznesplan. ©S. Czwal

  26 mieszkańców powiatu sandomierskiego uczyło się w Rudniku nad Sanem wyplatać wiklinowe koszyki. Nowe umiejętności mają im pomóc w znalezieniu pracy i uchronić przed bezrobociem. Dowiedzieli się również jak założyć własną firmę.

  - Zaskoczyło nas tak wielkie zainteresowanie tym projektem - mówi Irena Godyń, koordynator projektu "Zgoda Sandomierska 2006", realizowanego w ramach "Leader +". - Zgłosiło się 26 osób i są wśród nich zarówno ludzie młodzi, jak i ludzie w starszym wieku. W ramach projektu chcieliśmy pokazać mieszkańcom naszego powiatu, że można rozwijać przedsiębiorczość nie tylko w ramach rolnictwa. Chcemy im dać możliwość własnego rozwoju i natchnąć ich wiarą we własne siły.  Na początek kursanci spotkali się z psychologiem i zdobyli wiedzę, w jaki sposób należy założyć firmę.
  Później były zajęcia teoretyczne i od ubiegłego piątku kursanci zjechali do Rudnika nad Sanem. Tam pod okiem mistrzów wikliniarstwa zdobywali nowe umiejętności. Wśród kursantów były między innymi osoby bezrobotne i rolnicy.

  DAJĄ NOWE MOŻLIWOŚCI

  - W ciągu kilku dni dowiedziałam się sporo o tradycji wikliniarskiej, a podczas pierwszego dnia warsztatów udało mi się wykonać dwa wiklinowe kosze - powiedziała nam jedna z uczestniczek kursu. - Do skorzystania z projektu namówiły mnie sąsiadki i jest nas tu aż 10 z jednej wioski.

  - Chciałam spróbować czegoś nowego - dodała Minima Maj z Sandomierza. - Na co dzień pracuję w firmie wiertnicznej, a to taka forma odskoczni od rzeczywistości.
  Organizatorzy kursu chcą w przyszłości zorganizować szkołę rzemiosł wiejskich, a jedna z pracowni byłaby poświęcona technikom wyplatania.

  PIERWSZE WARSZTATY

  - Są to pierwsze warsztaty wikliniarskie zorganizowane dla osób z innych powiatów - dodaje Krystyna Wójcik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem. - Chcemy coraz częściej organizować tego typu imprezy. To doskonała forma promocji miasta i jednocześnie naszego Centrum Wikliniarstwa.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo