Jest wojewoda!

  Rafał Adamski

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Ludowcy wyznaczyli szefa administracji państwowej na Podkarpaciu. Będzie nim Mirosław Karapyta.
  Nowy wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta.

  Nowy wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta. ©R. Adamski

  Wczoraj wieczorem premier Donald Tusk powołał nowych wojewodów, wśród nich Mirosława Karapytę, który będzie rządził Podkarpaciem. Dziś nowy wojewoda rozpoczyna urzędowanie.

  O tym, że stanowisko wojewody w naszym województwie przypadnie Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, zadecydowano w Warszawie. Początkowo, wśród kandydatów z PSL pojawiały się nazwiska Kazimierza Surowca, byłego wojewody, wykładowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego, czy Jerzego Wiśniewskiego, byłego dyrektora kancelarii zarządu województwa w poprzedniej kadencji i obecnego radnego powiatu rzeszowskiego.

  Mirosław Karapyta

  Mirosław Karapyta


  Urodził się 11 grudnia 1960 roku. Ma żonę Grażynę i troje dzieci. Skończył pedagogikę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest doktorem socjologii. Pracował jako nauczyciel, a później dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Grobli, dyrektor ówczesnej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lubaczowie, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sportu w Lubaczowie. Wcześniej w latach 2002-2005 był wicekuratorem oświaty. Drugą kadencję jest radnym wojewódzkim, a w poprzedniej kadencji był wicemarszałkiem województwa.  Mirosław Karapyta pochodzi z Nowej Grobli pod Oleszycami w powiecie lubaczowskim. Jako działacz PSL, w powiecie lubaczowskim zajmował różne kierownicze stanowiska.

  W 2002 roku obronił doktorat z socjologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na temat: “Świadomość ochrony dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców terenu Roztocza Wschodniego".

  Socjologia kultury jest dziedziną, którą się zajmuje na co dzień. Pracuje w Instytucie Zarządzania i Marketingu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu oraz w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  W 2002 roku został radnym wojewódzkim, a także wicekuratorem oświaty. W 2005 roku zrezygnował z pracy w kuratorium i został wicemarszałkiem województwa. Odpowiadał między innymi za infrastrukturę i służbę zdrowia.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo