Ruszaj na biegówki

  Ruszaj na biegówki

  Lidia Cichocka

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Bieganie na nartach jest jedną z najmniej urazowych, a świetnie wyrabiającą kondycję formą aktywnego wypoczynku.

  Bieganie na nartach jest jedną z najmniej urazowych, a świetnie wyrabiającą kondycję formą aktywnego wypoczynku. ©archiwum

  Narty biegowe to jedna z ciekawszych propozycji zimowego, aktywnego wypoczynku. Wystarczy przeciętna kondycja i odrobina chęci.
  Bieganie na nartach jest jedną z najmniej urazowych, a świetnie wyrabiającą kondycję formą aktywnego wypoczynku.

  Bieganie na nartach jest jedną z najmniej urazowych, a świetnie wyrabiającą kondycję formą aktywnego wypoczynku. ©archiwum

  Biegówki, wbrew nazwie, nie muszą służyć do biegania. Ich atutem jest też to, że możemy na nich podążyć gdziekolwiek zechcemy.

  Narty biegowe mogą być drewniane, chociażby nadal dostępne są na rynku rosyjskie TISY, lub z tworzyw sztucznych. To drugie rozwiązanie jest znacznie praktyczniejsze, ponieważ nart z tworzyw sztucznych nie trzeba smarować. Wyjątkiem jest jedynie użytkowanie ich na mokrym śniegu.

  KOMPLETUJEMY SPRZĘT

  Kupując narty trzeba wybrać odpowiednią do wzrostu długość.
  Można dodać 30 centymetrów do wzrostu lub stanąć wyprostowany z uniesioną pionowo do góry ręką, narty prawidłowej długości ustawione pionowo tuż przy boku powinny sięgać czubem do zagłębienia dłoni.

  Niezbędne są również buty. Najlepszą opcją są takie, które mają częściowe usztywnienie w kostkach. Zaś najważniejsze jest to, aby były one wygodne i ciepłe. Kolejna ważna wskazówka: buty i narty najlepiej kupować razem, bowiem biegówki, w przeciwieństwie do nart zjazdowych, mają wiele typów wiązań.
  Najstarszymi wiązaniami, rzadko już spotykanymi są wiązania typu "kaczka". Nowsze znacznie łatwiejsze w obsłudze są wiązania SNS, zaś najnowsze mają oznaczenie NNN.

  Plusem najstarszych "kaczek" - system NORDIC 75 i NORDIC 55 - jest wiązanie, które trzyma czub buta na szerokości 75 milimetrów, co stabilizuje stopę, pozwalając nawet delikatnie skręcać lub płużyć w zjeździe. A ponadto jest bardzo wygodne podczas wędrówki w terenie. Natomiast inne typy wiązań, trzymające czub buta bardzo wąsko, lepiej sprawdzają się w przypadku dynamiczniejszej jazdy.
  Istotną sprawą są także kije. Ważna jest zarówno ich długość (do barków), jak również właściwy sposób ich trzymania (pasek ma przechodzić pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, ręce wkładamy w paski "od dołu").

  Natomiast ubranie powinno być lekkie, ale odpowiednio chroniące głowę, ręce i szyję. Poza tym ubiór musi być dopasowany, powinien przepuszczać wilgoć na
  zewnątrz, ale izolować od zimnego wiatru. Warto także wyposażyć się w okulary.

  PIERWSZE KROKI

  Podstawowym zaleceniem jest właściwy, równy rytm i równowaga. Bieg klasyczny jest ruchem naturalnym, więc po kilku dniach nie powinien sprawiać najmniejszych kłopotów. Starajmy się złapać rytm, nie wkładać całej energii w odbicie się kijami.

  Odpychamy się tylko wówczas, gdy są one za nami, z tyłu. Podstawowym błędem początkujących jest właśnie "walka z grawitacją" polegająca na mocnym wbijaniu kijów w śnieg, a nie na odpychaniu się we właściwym momencie. Drobne nierówności najlepiej natomiast pokonywać na lekko ugiętych nogach, zaś zjeżdżając należy przyjąć pozycję stabilną, równomiernie obciążyć obie stopy, ugiąć kolana, lekko rozchylić ręce, pochylić się w przód.

  GDZIE JEŹDZIĆ?

  Biegówki sprawdzają się wszędzie tam gdzie leży śnieg. Można więc przemierzać pasma górskie, pola i drogi. W górskich kurortach warto natomiast poszukać specjalnych tras.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo