Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziemy do Holandii

Kamil Wojtczak
Polakom Holandia stała się szczególnie przyjazna od maja tego roku, gdy otworzyła przed nami swój atrakcyjny rynek pracy.
Polakom Holandia stała się szczególnie przyjazna od maja tego roku, gdy otworzyła przed nami swój atrakcyjny rynek pracy. Archiwum
Sprawdzamy formalności związane z podjęciem legalnej pracy.

Holandia słynie z tulipanów, wiatraków i specyficznej wolności obyczajowej. Polakom stała się szczególnie przyjazna od maja tego roku, gdy otworzyła przed nami swój atrakcyjny rynek pracy. Dziś o tym, jakie formalności wiążą się z podjęciem pracy w kraju tulipanów.

Jako obywatele kraju należącego do Unii Europejskiej, mamy o tyle komfortową sytuację, że wszelkiego rodzaju zabezpieczenia społeczne związane z podjęciem legalnej pracy należą się nam tak samo, jak Holendrom. Ale żeby pracować legalnie, trzeba dopełnić formalności.

UMOWA O PRACĘ

W umowie o pracę z holenderskim pracodawcą zostaną określone zasady dotyczące wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia, urlopu wypoczynkowego, innych urlopów. To nic nowego. Ale poza umową o pracę często obowiązuje również układ zbiorowy pracy, tak zwany CAO. Zawarte są w nim dodatkowe przepisy, dotyczące wynagrodzeń, dodatkowej emerytury lub wynagrodzenia wypłacanego w przypadku choroby, obowiązujące dla wszystkich pracowników w danym sektorze. Więcej informacji na temat układu zbiorowego pracy (CAO) można uzyskać od pracodawcy, w związku zawodowym lub w witrynie internetowej: www.cao.szw.nl. .

PIERWSZE FORMALNOŚCI

Kiedy przebywamy na terenie Holandii, obowiązuje nas tamtejsze prawo. Plusem jest to, że nie ma żadnej różnicy pomiędzy Polakiem a pracownikiem, który już od lat mieszka i pracuje w Holandii.

Od czego zacząć? Mówi się, że pewne są śmierć i podatki. I właśnie w tej drugiej sprawie musimy zgłosić się do holenderskiego odpowiednika urzędu skarbowym, który zwie się po niderlandzku Belastingdienst. Należy tam złożyć wniosek o przyznanie numeru identyfikacji socjalno-podatkowej, tak zwany Burgerservicenummer, w skrócie BSN.

Numer ten jest niezbędny, by móc legalnie pracować w Holandii (tak samo jak w Polsce NIP). Numer ten należy podać pracodawcy. Pracodawca zgłasza zaś za pomocą tego numeru urzędowi skarbowemu, że pracownik jest u niego zatrudniony.

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

Aby je uzyskać, należy zarejestrować się w holenderskim zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych. Tak jak i w Polsce, składkę ubezpieczeniową opłaca się co miesiąc. Trzeba też złożyć wniosek o wydanie formularza E106 i dostarczyć ten formularz do "swojego" NFZ w Polsce. W ten sposób także partnerowi lub partnerce oraz dzieciom, jeśli nie posiadają żadnych dochodów, będzie przysługiwać opieka zdrowotna w Polsce. Co więcej, jeśli Polak pracujący legalnie w Holandii będzie na urlopie w Polsce, będzie mógł dzięki temu dokumentowi leczyć się w naszych przychodniach i szpitalach. Jeśli ktoś chce ściągnąć rodzinę za granicę, to aby objęto ją opieką zdrowotną w Holandii, należy złożyć wniosek o wydanie odpowiedniego zaświadczenia w Zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych Agis w Amersfoort.

Warto pamiętać, że jeśli Polak pracuje w Holandii, to traci ważność Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC), wydana w Polsce.
Trzeba sprawdzić, czy może przysługiwać nam częściowy zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne w Holandii. Świadczenie to nazywa się dodatkiem na opiekę zdrowotną (zorgtoeslag). Wniosek o przyznanie dodatku na opiekę zdrowotną należy złożyć samodzielnie w Wydziale Dodatków (Dienst toeslagen) urzędu skarbowego (Belastingdienst). Dodatek na opiekę zdrowotną (zorgtoeslag) przysługuje po ukończeniu 18 lat. Są limity zarobków. W przypadku osób samotnie zarabiających nie może to być więcej niż 26.071 euro rocznie. W przypadku pary łącznie nie mogą przekracza 41.880 euro rocznie.

Wysokość przyznawanego dodatku zależy od wysokości dochodów. Więcej informacji na temat dodatku na opiekę zdrowotną można znaleźć w witrynie www.toeslagen.nl.

NA DZIECI

Rodzić może złożyć wniosek o przyznanie w Holandii zasiłku rodzinnego (kinderbijslag), w oddziale Banku Ubezpieczeń Społecznych (Sociale Verzekeringsbank), w pobliżu siedziby pracodawcy. W takim przypadku trzeba jednak powiadomić instytucję wypłacającą zasiłki rodzinne w Polsce, że pracujemy w Holandii. Holenderski zasiłek rodzinny (AKW) jest wypłacany raz na kwartał i jest przeznaczony na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci, przysługuje do ukończenia przez nie 18 lat.

Polakom pracującym w Holandii może przysługiwać też dodatek na częściowe pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem. Wysokość tego dodatku jest uzależniona od wysokości dochodów matki i ojca. Wniosek o dodatek na opiekę nad dzieckiem należy złożyć w Wydziale Dodatków Urzędu Skarbowego (Belastingdienst Toeslagen). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w witrynie www.toeslagen.nl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jedziemy do Holandii - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie