Granica Europa

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Szlaban poszedł w górę i oznaczało to koniec odpraw granicznych na przejściu w Barwinku.

  Szlaban poszedł w górę i oznaczało to koniec odpraw granicznych na przejściu w Barwinku. ©Z. Surowaniec

  Podkarpacie miało swoją uroczystość - wejście do strefy Schengen.
  Szlaban poszedł w górę i oznaczało to koniec odpraw granicznych na przejściu w Barwinku.

  Szlaban poszedł w górę i oznaczało to koniec odpraw granicznych na przejściu w Barwinku. ©Z. Surowaniec

  5 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia Podkarpackiego

  Otwarcie granicy w Barwinku

  Otwarcie granicy w Barwinku

  Link do głównego zdjęcia

  Otwarcie granicy w Barwinku
  ©S. Czwal


  1985 rok

  1985 rok


  Układ z Schengen został podpisany 14 czerwca 1985 roku (był modyfikowany w późniejszych latach). W nocy z czwartku na piątek przyłączyło się do niego dziewięć nowych krajów Unii (z wyjątkiem Cypru, Bułgarii i Rumunii), w tym Polska. Obecnie należą do niego 24 kraje.  Marszałek Zygmunt Cholewiński na granicy ze Słowacją w Barwinku poprosił o wbicie do paszportu pieczątki. Była to ostatnia pieczęć, jaką postawiły służby graniczne. Za chwilę marszałek podniósł szlaban i Podkarpacie, razem z Polską, weszło do strefy Schengen.

  Kilka minut przed północą z czwartku na piątek na przejściu drogowym w Barwinku w Beskidzie Niskim rozpoczęły się uroczystości wejścia Polski do krajów, w których przez granice śmiga się bez zatrzymywania. Przyjechały władze z Polski i Słowacji, zjechało kilkudziesięciu dziennikarzy.

  DMUCHNĄŁ WIATR
  Zanim jednak uroczyście wyniesiono z przejścia znak drogowy nakazujący zatrzymanie się do kontroli granicznej, przewrócił go silny podmuch wiatru. Znak na chwilę został postawiony, a za kilkanaście minut wyniesiony przez żołnierzy.

  Guzik podnoszący szlaban wcisnęli marszałek Cholewiński, wojewoda Mirosław Karapyta oraz wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Olga Algajerova i marszałek kraju preszowskiego Peter Hudik. Samorządowcy z Korczyny koło Krosna i Klusov koło Bardejowa najpierw powiewali narodowymi flagami i unijną flagą, a potem otworzyli szampany i padli sobie w objęcia. Orkiestra wojskowa odegrała hymny obu państw i oczywiście "Odę do radości". W niebo strzeliły fajerwerki.

  Braterski uścisk przy znaku kontroli granicznej, który za chwilę został wyniesiony. Od lewej wojewoda Mirosław Karapyta, marszałek kraju preszowskiego Peter Hudik i marszałek podkarpacki Zygmunt Cholewiński.
  (fot. Z. Surowaniec )

  KONIEC ODPRAW
  Na finał dowódcy pograniczników Słowacji i Polski złożyli swoim szefom meldunek o zakończeniu odpraw granicznych. Pierwszym podróżnym, który bez kontroli przejechał granicę, był Józef Magnuszewski z Barwinka. Dostał od marszałka butelkę szampana. Ale zatrzymali go dziennikarze i stał na granicy tyle ile stałby, gdyby były odprawy.

  Uroczystość przeniosła się do budynku, gdzie świętowano dalej przy zastawionym stole. Atrakcją wieczoru był występ kapeli ze Słowacji i Chóru Lasowiaków ze Stalowej Woli. Nasi chórzyści wpisali do księgi pamiątkowej: "Aby nigdy już nie było granic, aby ludzie byli braćmi".

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo