Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darowizny oraz spadki od najbliższych

Redakcja
Na pytania odpowiadała Maria Bojczuk, nasz ekspert, specjalistka od spraw podatkowych.
Na pytania odpowiadała Maria Bojczuk, nasz ekspert, specjalistka od spraw podatkowych.
Nie trzeba od nich płacić podatku, jeśli w odpowiednim terminie poinformujemy urząd skarbowy. Niestety, nie wszyscy o tym wiedzą.

I płacą podatki, choć mogliby tego uniknąć. Niedawny "gorący telefon" na temat podatku od spadków i darowizn wzbudził duże zainteresowanie czytelników "Echa Dnia". Na ich pytania odpowiadała Maria Bojczuk, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach. Oto relacja z dyżuru telefonicznego.

Zmiana ustawy o podatku od spadków i darowizn, która weszła w życie z początkiem ubiegłego roku, to ukłon w stronę osób otrzymujących darowizny lub spadki. Jeśli pochodzą one od najbliższej rodziny, to są zwolnione od podatku - pod warunkiem, że urząd skarbowy otrzyma informację o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w terminie jednego miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Inaczej podatek trzeba zapłacić. Najbliższa rodzina to wstępni, na przykład dziadkowie, rodzice, i zstępni - dzieci, wnuki, a także rodzeństwo, małżonek, pasierb, ojczym, macocha.

A oto z jakimi pytaniami czytelnicy zwracali się do Marii Bojczuk:

* Ojciec zmarł w 2007 roku. Postanowienie o nabyciu spadku uprawomocniło się w lipcu. Ale komornik prowadził przez ostatnie miesiące postępowanie związane ze spadkiem, zakończył je niedawno. Dlatego czekałem ze zgłoszeniem do urzędu skarbowego. Czy muszę płacić podatek?

Maria Bojczuk: - Z opisanej przez pana sytuacji wynika, że ma pana obowiązek zapłacić podatek. Dlaczego? Z punktu widzenia urzędu skarbowego istotny jest moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia spadku, czyli w pana przypadku jest to dzień uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie praw do spadku. Od tego dnia biegł miesięczny termin, w ciągu którego należało dokonać zgłoszenia nabycia spadku w urzędzie skarbowym na druku SD-Z1. Skoro postanowienie uprawomocniło się w lipcu, to termin zgłoszenia minął w sierpniu. W takim przypadku należy zapłacić podatek na zasadach ogólnych, czyli na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

- Wspominał pan także o postępowaniu prowadzonym przez komornika. Otóż, dla urzędu skarbowego nie ma to znaczenia, jeżeli chodzi o opodatkowanie nabytego spadku. Podkreślam jeszcze raz, że istotny jest moment powstania obowiązku podatkowego, czyli dzień uprawomocnienia się wyroku sądowego o nabyciu praw do spadku.

* Czy jest możliwe zwrócenie się do urzędu skarbowego z prośbą o zwolnienie z podatku od spadków i darowizn, jeżeli nie zdążyłam w ciągu miesiąca zgłosić faktu nabycia spadku?

- Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadku i darowizn podatnik musi spełnić warunki przewidziane ustawą. Tak więc, przyznanie zwolnienia nie zależy od uznania urzędu skarbowego. Na zgłoszenie nabycia spadku podatnik ma miesiąc od dnia powstania obowiązku podatkowego - jest nim dzień przyjęcia spadku. Jeżeli nabycie nie zgłoszono do opodatkowania, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku.

* Syn dostał gospodarstwo po mojej mamie, czyli jego babci, w skład gospodarstwa wchodzi budynek mieszkalny. Czy będzie musiał płacić podatek? Babcia zmarła w październiku ubiegłego roku, ale sprawa odbyła się 10 grudnia. Czekamy jeszcze na pismo od sądu z postanowieniem.

- Postanowienie zapewne już się uprawomocniło, bo standardowy termin to trzy tygodnie. Trzeba jednak pamiętać, że czekanie aż sąd prześle pismo o uprawomocnieniu się postanowienia może trwać ponad miesiąc. Dlatego nie należy czekać na korespondencję z sądu, bo "przepadnie" ustawowy termin, w jakim należy zgłosić do urzędu skarbowego nabycie spadku. A jeśli do tego dojdzie, trzeba będzie zapłacić podatek na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Proponuję niezwłocznie zadzwonić albo udać się do sądu i powołując się na sygnaturę sprawy ustalić datę uprawomocnienia się postanowienia. Będzie to jednocześnie data powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia spadku. Należy w ciągu miesiąca od tej daty złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie o nabyciu spadku na druku SD-Z1. To, że nie znacie Państwo dokładnej treści postanowienia w dniu zgłoszenia nie jest tak istotne, jak dochowanie ustawowego terminu. Brakujące informacje należy uzupełnić w późniejszym terminie.
Warto zauważyć, że w przypadku postępowań sądowych doręczanie orzeczeń odbywa się na wniosek strony. Tak więc czekanie na korespondencję z sądu może spowodować, że "uciekną" nam terminy. Niestety wiele osób o tym nie wie, co czasami przysparza im problemów. W takich przypadkach warto informacje o terminie uprawomocnienia się postanowienia sądu uzyskać bezpośrednio w sądzie, posługując się sygnaturą akt danej sprawy.

Kolejna porcja pytań czytelników i wyczerpujących odpowiedzi naszych ekspertów w następnym odcinku relacji z "gorącego telefonu" na temat podatku od spadków i darowizn.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Darowizny oraz spadki od najbliższych - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie