Uwaga na pleśń

  kam.

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Oprócz zlikwidowania przyczyn powstawania pleśni i grzybów możemy także likwidować objawy "choroby” za pomocą dostępnych na rynku środków g

  Oprócz zlikwidowania przyczyn powstawania pleśni i grzybów możemy także likwidować objawy "choroby” za pomocą dostępnych na rynku środków grzybobójczych.

  Grzyby i pleśnie na murach i tynkach zagrażają naszemu zdrowiu.
  Oprócz zlikwidowania przyczyn powstawania pleśni i grzybów możemy także likwidować objawy "choroby” za pomocą dostępnych na rynku środków g

  Oprócz zlikwidowania przyczyn powstawania pleśni i grzybów możemy także likwidować objawy "choroby” za pomocą dostępnych na rynku środków grzybobójczych.

  Wie o tym większość z nas, niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne jest to zagrożenie i lekceważymy je.

  Bardzo często nie uświadamiamy sobie zagrożenia dla zdrowia, stwarzanego przez grzyby i pleśnie, albo je lekceważymy. Tymczasem grzyby i pleśnie mogą powodować choroby alergiczne, układu kostnego i oddechowego, skóry, mogą być także przyczyną uszkodzenia wątroby i nerek, wady rozwojowe, pogarszać pracę układu hormonalnego, obniżać odporność organizmu i powodować złe samopoczucie, a nawet sprzyjać możliwości wystąpienia chorób nowotworowych.
  To wszystko wina mikotoksyn, czyli trucizn wytwarzanych przez grzyby. Oznaką ich obecności w pomieszczeniu mogą być objawy, których zazwyczaj nie kojarzymy z pleśniami i grzybami: częste przeziębienia i grypy, obolałe gardło, częste bóle głowy, uczucie stałego zmęczenia, nudności, biegunki.


  Pleśń jest groźna dla zdrowia.

  Likwidacja przyczyn

  Bardzo ważne w walce z grzybami i pleśnią jest określenie i zlikwidowanie przyczyny ich powstawania. Warto zdać sobie sprawę, że bez zlikwidowania przyczyny problem będzie regularnie grzybów i pleśni powracał. Głównym winowajcą jest w tym przypadku wilgoć. Sprzyja jej bardzo często zła wentylacja, w praktyce uniemożliwiająca prawidłową wymianę powietrza.

  Radą na poprawę sytuacji może być na przykład posiadanie okien z funkcją mikrorozszczelniania - i korzystanie z niej - lub montaż w górnej ich części nawiewników, sterowanych automatycznie bądź ręcznie. Warto sprawdzić funkcjonowanie przewodów wentylacyjnych. Prostym testem jest przyłożenie zapalonej zapałki czy zapalniczki i obserwacja, w którą stronę przechyla się płomyk. Niesprawny lub niedostosowany do funkcji pomieszczenia system wentylacyjne nie odprowadza wilgoci, a to już krok do pojawienia się nieproszonych gości - grzybów.

  Usuwanie grzyba

  Oprócz zlikwidowania przyczyn powstawania pleśni i grzybów możemy także likwidować objawy "choroby" za pomocą dostępnych na rynku środków grzybobójczych. Warto zwrócić uwagę, czy preparat jest bezbarwny, bo wtedy nie będziemy musieli obawiać się przebarwień na ścianach, płytkach czy spoinach. Środek grzybobójczy na pewien czas zabezpieczy powierzchnie przed ponownym atakiem pleśni i grzybów. Jeżeli zmiany nie są duże możemy zwalczyć je bez mechanicznego usuwania grzybni. Nanosimy środek za pomocą spryskiwacza lub pędzla na zagrzybioną powierzchnię i czekamy aż przeschnie. Czynność powtarzamy dwu - trzykrotnie.

  Oczywiście trzeba się upewnić, czy preparat jest dopuszczony do stosowania wewnątrz pomieszczeń i zachować środki ostrożności, bo o zatrucie takimi środkami nietrudno. Gdy zmiany są duże, miejsca zaatakowane pokrywamy środkiem grzybobójczym. Następnie mechanicznie usuwamy grzybnię. Po czym powierzchnie należy starannie oczyścić i pokryć jeszcze dwukrotnie środkiem grzybobójczym.

  Komentarze (7)

  Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo