Jaki PIT wypełnić?

  Jaki PIT wypełnić?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Większość osób ma czas do końca kwietnia, ale nie wszyscy.

  Większość osób ma czas do końca kwietnia, ale nie wszyscy. ©archiwum

  Jaki formularz wypełnić rozliczając się z urzędem skarbowym za 2007 rok? Już wkrótce trzeba będzie złożyć zeznania podatkowe.
  Większość osób ma czas do końca kwietnia, ale nie wszyscy.

  Większość osób ma czas do końca kwietnia, ale nie wszyscy. ©archiwum


  Najpopularniejsze formularze

  Najpopularniejsze formularze


  PIT-37 - najpopularniejszy formularz służący do złożenia zeznania rocznego, indywidualnie lub z małżonkiem. Wypełniają go osoby osiągające dochody za pośrednictwem płatników, czyli między innymi z umowy o pracę, umowy-zlecenia bądź o dzieło, renty czy emerytury.

  PIT-36 - drugi pod względem popularności formularz podatkowy służy do składania zeznań, w przypadku gdy prowadzimy firmę opodatkowaną według skali, uzyskiwaliśmy przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowane na zasadach ogólnych, odliczamy straty z lat ubiegłych, a także wówczas, gdy na przykład zarobiliśmy pieniądze pracując za granicą bądź osiągnęliśmy inne przychody, które musimy opodatkować samodzielnie, czy też musimy doliczyć do naszych dochodów dochody małoletnich dzieci.

  PIT-36L - jest przeznaczony dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym oraz podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej (jeśli wybrali wcześniej taką formę opodatkowania). Służy wyłącznie do rozliczenia indywidualnego.

  PIT-38 - jest przeznaczony dla osób, które uzyskały przychody z tytułu zbycia papierów wartościowych, czyli krótko mówiąc próbowały swoich sił na giełdzie.

  PIT-O - dołączany do zeznań rocznych, w tym roku z
  pewnością będzie popularny, bo posłuży do odliczeń od podatku ulgi na dzieci, która wynosi 1145,08 zł. Poza tym służy do odliczeń z tytułu Internetu, ulgi rehabilitacyjnej oraz darowizn.  Zanim przystąpimy do wypełniania deklaracji trzeba wiedzieć, który formularz wybrać.

  O tym, jaki druk powinniśmy wypełnić i złożyć w urzędzie decyduje rodzaj osiąganych dochodów. Podobnie jak w poprzednich latach podatnicy podatku dochodowego mają do wyboru formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38. Czasami trzeba jednak złożyć jeden z powyższych druków oraz dodatkowo jeszcze inny formularz lub załącznik. Na przykład wówczas, gdy w 2007 roku uzyskaliśmy dochody ze stosunku pracy i sprzedaży papierów wartościowych, bądź też wymieniliśmy dowód osobisty.

  ZMIANY W DRUKACH

  Najpopularniejszy formularz służący do złożenia zeznania rocznego, PIT-37, różni się nieznacznie od tego, jaki trzeba było wypełnić w ubiegłym roku. Został rozbudowany o kilka rubryk, w których można zamieścić dane i podpis pełnomocnika składającego zeznanie w imieniu podatnika. Poza tym jest identyczny, jak ten, który podatnicy wypełniali w ubiegłym roku.

  Zdecydowanie bardziej zwiększyła się objętość drugiego pod względem popularności formularza podatkowego: PIT-36. Na sześciu "nowych" stronach pojawiły się rubryki, w których wykazuje się niektóre odsetki i zaliczki. Podobnie jak w przypadku kilku innych formularzy dodano w nim także rubryki wypełniane w sytuacji, w której za podatnika zeznanie składa pełnomocnik.

  Zmiany dotyczą także zeznania PIT-36L przeznaczonego do rozliczenia się za 2007 rok. Formularz ma trzy, a nie jak przed rokiem cztery strony. Usunięta została w nim bowiem konieczność wykazywania przychodów i kosztów w rozbiciu na poszczególne firmy, jakie mógł prowadzić przedsiębiorca (wraz z informacją o strukturze podziału zysku w każdej z nich) oraz ujawnianie danych spółki, w której był wspólnikiem (takie jak NIP i REGON spółki). Obecnie dane te są wykazywane w załączniku PIT/B.

  GDZIE ZŁOŻYĆ?

  O tym, w którym urzędzie skarbowym należy złożyć zeznanie podatkowe decyduje miejsce zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego lub w ostatnim dniu zamieszkania na terytorium Polski. Można to zrobić osobiście lub pocztą. W tym drugim przypadku koniecznie listem poleconym, którego potwierdzenie nadania stanowi dowód terminowego wysłania zeznania.

  Komentarze (1)

  yyy

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo