Projekt domu na miarę

  Projekt domu na miarę

  kam.

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ogromna liczba dostępnych na rynku projektów domów jednorodzinnych pozwala wybrać dokładnie takie rozwiązanie, jakie sobie wymarzyliśmy.

  Ogromna liczba dostępnych na rynku projektów domów jednorodzinnych pozwala wybrać dokładnie takie rozwiązanie, jakie sobie wymarzyliśmy. ©Internet

  Po zakupie działki budowlanej, kolejnym krokiem jest wybór projektu domu. Zanim wybierzemy i kupimy projekt warto ustalić, jakie są nasze oczekiwania i realne potrzeby.
  Ogromna liczba dostępnych na rynku projektów domów jednorodzinnych pozwala wybrać dokładnie takie rozwiązanie, jakie sobie wymarzyliśmy.

  Ogromna liczba dostępnych na rynku projektów domów jednorodzinnych pozwala wybrać dokładnie takie rozwiązanie, jakie sobie wymarzyliśmy. ©Internet

  Trzeba wybrać taki, który będzie łatwo dostosować do naszych potrzeb.

  Ogromna liczba dostępnych na rynku projektów domów jednorodzinnych pozwala wybrać dokładnie takie rozwiązanie, jakie sobie wymarzyliśmy. Pamiętajmy jednak, że łatwo kupić niewłaściwy projekt - czyli taki, który trudno będzie dostosować do miejscowych warunków zabudowy działki budowlanej.

  Dobry projekt

  Mamy kilka możliwości, by nabyć projekt domu jednorodzinnego.
  Możemy kupić indywidualny projekt u architekta lub gotowy z katalogu, albo wspólnie z architektem dostosować gotowy projekt do naszych potrzeb. Jeżeli budujemy dom pod klucz z inwestorem zastępczym, projekt domu z reguły dostaniemy bezpłatnie.

  - Z punktu widzenia architekta wybór projektu domu uzależniony jest od wielkości i usytuowania działki budowlanej. W skład projektu wchodzi projekt architektoniczno -budowlany, projekt zagospodarowania działki i projekt instalacji. Cały projekt musi odpowiadać warunkom zabudowy posiadanej przez nas działki. Architekt może wówczas wykonać zmiany w projekcie, aby przystosować go do naszych upodobań, hobby, przyzwyczajeń itp., dostosować do warunków panujących na działce i potrzeb klientów. Prace te powinna wykonać osoba z odpowiednimi upoważnieniami i wiedzą techniczną, gdyż zarówno projekt, jak i budowa domu podlegają pewnym ograniczeniom prawa budowlanego - mówi Wojciech Rutowicz z firmy Es Polska.
  Nie uzyskamy pozwolenia na budowę domu tylko na podstawie posiadanego projektu. Musi on być dostosowany przez uprawnionego architekta do działki, na której stanie dom. Dodatkowo trzeba zgromadzić szereg dokumentów, na przykład od dostawców mediów. Przed zakupem projektu warto także zasięgnąć porady specjalistów i dostosować wielkość domu do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

  Nie zawsze warto oszczędzać

  Łatwo narazić się na nieprzewidziane koszty w sytuacji, jeżeli kupimy projekt w ciemno, po atrakcyjnej cenie. Często niższa cena niestety wiąże się z tym, że projekt ma błędy. Oznacza to dodatkową pracę dla architekta, a dla nas dodatkowe koszty.

  Nie warto więc nadmiernie oszczędzać na projekcie domu, który jest jednym z podstawowych dokumentów podczas budowy.

  Najlepiej jeżeli współpracujemy z architektem, który zapoznał się z planami działki i zna nasze potrzeby. Powinniśmy wcześniej zastanowić się z kim będziemy budować dom i jakie rozwiązania techniczno-materiałowe zastosuje wykonawca. Jeżeli pozwalają nam na to środki finansowe, korzystnie jest zlecić budowę domu pod klucz. Wówczas inwestor zastępczy, który na stałe współpracuje z architektami i projektantami, sam zaproponuje nam wachlarz projektów domu z katalogu lub indywidualne rozwiązania. Mamy wtedy pewność, że wybrany przez nas projekt będzie wybudowany w określonej w projekcie technologii.

  Budowa domu jest skomplikowanym i kosztownym przedsięwzięciem. Wybór odpowiedniego projektu i wykonawcy przełoży się na jakość użytkowania domu i jego wykończenie. Zawsze trzeba zwracać uwagę na doświadczenie, uprawnienia zawodowe i referencje architekta i pracowni projektowej.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo