Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie maturalne próby

Ewa Bożek
Zmiana terminu próbnej matury wywołała duże zamieszanie. Część szkół sama zorganizowała próbę w grudniu. Są i takie szkoły, które przeprowadziły dwa egzaminy, w grudniu i marcu.
Zmiana terminu próbnej matury wywołała duże zamieszanie. Część szkół sama zorganizowała próbę w grudniu. Są i takie szkoły, które przeprowadziły dwa egzaminy, w grudniu i marcu. E. Bożek
Zamieszanie wokół terminów próbnej. Część naszych maturzystów pisało egzamin dwa razy.

W szkołach, w których zdecydowano się na marcowy termin próbnej matury, nauczyciele mają czas na poprawienie testów do końca tego tygodnia. Wiele placówek zrezygnowało jednak z organizowania próby egzaminu dojrzałości w terminie wyznaczonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nadesłane próbne arkusze maturalne traktują jedynie jak materiał do przygotowań do prawdziwego egzaminu.

PO RAZ PIERWSZY W MARCU

Przypomnijmy. W ubiegłym tygodniu maturzyści zgodnie z zaleceniami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pisali próbną maturę. Po raz pierwszy odbywała się ona w marcu, a nie jak dotychczas w grudniu. Nowy termin wyznaczyło jeszcze w ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Warto jednak przypomnieć, że wielu dyrektorów szkół w regionie zdecydowało się na nieformalne przeprowadzenie próbnych egzaminów jeszcze w grudniu. Jak mówili, dzięki temu jeszcze przed końcem terminu wyboru przedmiotów do matury, który upływał w lutym, uczniowie mieli szansę na ewentualną zmianę przedmiotu do matury.
NIEKTÓRZY DWA RAZY

Mimo, że w Zespole Szkół numer 2 w Stalowej Woli
150 uczniów pisało próbny egzamin w tym terminie, to ponownie zasiedli przy testach maturalnych także na początku marca.

Włodzimierz Smutek, dyrektor szkoły przyznał, że każda kolejna próba maturalna daje uczniom większą szansę na oswojenie się z formułą prawdziwego egzaminu.
- W poniedziałek 17 marca chcemy przedstawić uczniom wyniki. W każdej klasie odbędzie się ich analiza. Będzie jeszcze czas na ostatnie powtórki z tych części materiału, które mogły uczniom nienajlepiej pójść - mówi Włodzimierz Smutek.
Dyrektor przyznaje, że mimo iż była to kolejna próba dla uczniów i nie musieli oni podchodzić do tego egzaminu, to prawie wszyscy zdecydowali się na udział w nim.

PRACA WARSZTATOWA

Z testów nadesłanych przez CKE skorzystała też dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Tutaj nadal trwa rozwiązywanie próbnych testów.

- Nie zdecydowaliśmy się na sformalizowaną próbę. Podchodzimy do przysłanych przez komisję arkuszy w bardziej roboczy sposób. Nauczyciele wspólnie z uczniami na zajęciach rozwiązują i analizują tematy - mówi Mariusz Potasz, dyrektor szkoły.

WYBÓR NALEŻY DO UCZNIÓW

W podobny sposób do nadesłanych testów podeszły władze Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tarnobrzegu.
- Wskazany przez ministerstwo termin marcowy, nie był obowiązkowy, dlatego to uczniowie zdecydowali czy chcą ponownie pisać próbną maturę. Tę bardziej sformalizowaną pisali już w grudniu - mówi Magdalena Świeszcz, wicedyrektor szkoły. - Właśnie dlatego teraz, ci którzy chcieli pisać próbny egzamin mieli taką możliwość. Inni z kolei wybrali możliwość wspólnej analizy tematów na zajęciach z nauczycielem. Każdy miał wybór. Część uczniów zajmie się testami jeszcze w tym tygodniu - usłyszeliśmy na koniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie