Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przynieś stare leki do apteki

Ewa Bożek
W 15 stalowowolskich aptekach pojawiły się, na razie prowizoryczne, pojemniki na przeterminowane leki
W 15 stalowowolskich aptekach pojawiły się, na razie prowizoryczne, pojemniki na przeterminowane leki E. Bożek
Mielec i Stalowa Wola prowadzą akcję bezpiecznego pozbywania się przeterminowanych leków.

Od ubiegłego roku, akcję zbiórki leków, które straciły swoją ważność prowadzi Mielec. Na podobny pomysł wpadły tez władze Stalowej Woli. Niestety mieszkańcy Tarnobrzega i Niska nie maja sposobu na bezpieczne pozbycie się przeterminowanych pastylek, maści, czy syropów. Tam magistraty nie prowadzą takich zbiórek.

BEZPIECZNIE DLA ŚRODOWISKA

- Nasza akcja ma na celu ograniczenie wyrzucania lekarstw na składowisko odpadów. Nie chcemy, żeby trafiały one do środowiska w sposób niekontrolowany. Mieszkańcy, którzy chcą się pozbyć przeterminowanych lekarstw w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego, mogą nieodpłatnie pozostawiać je w każdej aptece biorącej udział w naszej akcji - mówi Marzanna Madejska - Patyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Mielcu.

W Mielcu znajdziemy 10 aptek, w których ustawiono specjalistyczne pojemniki na te szkodliwe odpady. Pojemniki, są skonstruowane w taki sposób, że po wrzuceniu do nich leków już nikt nie jest w stanie ich stamtąd wyjąć.
W Stalowej Woli na tego typu pojemniki musimy jeszcze zaczekać. Na razie w 15 wyznaczonych aptekach znajdują się prowizoryczne plastikowe, ale miasto obiecuje, że zastąpią je tymi przystosowanymi do zbiórki.

MAGISTRAT PŁACI

W obu miastach koszt kupna pojemników do wyznaczonych aptek oraz ich opróżnianie wzięły na siebie urzędy miasta, które są jednocześnie pomysłodawcami akcji.

Tu z przeterminowanymi lekami

Tu z przeterminowanymi lekami

W każdej mieleckiej aptece znajdziesz listę placówek, gdzie umieszczono pojemniki na przeterminowane leki. W Stalowej Woli pojemniki znajdują się w następujących aptekach: ulica Energetyków 35, Hutnicza 10, Aleje Jana Pawła II 13, Jana Pawła II 2C, Jerzego Popiełuszki 5, Narutowicza 1, Niezłomnych 70, Okulickiego 38, Poniatowskiego 21E, Poniatowskiego 80, Rozwadowska 4, Siedlanowskiego 5, Staszica 9, Wojska Polskiego 16a, Poniatowskiego 4.

Mielec zapłacił za pojemniki 7 tysięcy 500 złotych. Koszt opróżnienia jednego pojemnika wynosi 73 złote. Od października zeszłego roku zebrano do utylizacji 215 kilogramów przeterminowanych leków.

Pojemniki umieszczone w aptekach w Stalowej Woli kosztowały 512 złotych. Opróżnienie każdego kosztuje 10,7 złotych. Miasto przewiduje, że roczny koszt tej akcji będzie kosztować około 35 tysięcy złotych.

AKCJA SIĘ PODOBA

Aptekarze w obu miastach przyznają, że akcja cieszy się ogromna popularnością wśród mieszkańców.
- Ludzie coraz bardziej interesują się możliwością bezpiecznego i nieszkodliwego dla środowiska pozbycia się leków. Nasz pojemnik już od dawna jest pełny - mówi Jadwiga Gawędka, która prowadzi dwie apteki w Stalowej Woli.
Krystyna Łoś z mieleckiej apteki przyznaje, że pojemnik w jej aptece odkąd tu stoi, był opróżniany już kilka razy.

- Ten pomysł to strzał w dziesiątkę - przyznaje.
Irena Jezierczyk, kierowniczka jednej z tarnobrzeskich aptek, przyznaje, że do niej mieszkańcy także przynoszą przeterminowane leki.
- Niestety nie mamy takich pojemników jak w innych miastach i nie możemy przyjąć tych nieużytecznych leków - wyjaśnia na koniec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie