Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości

Zdzisław Surowaniec
Takie widoki - jak w parku w Stalowej Woli - nie należą do rzadkości.
Takie widoki - jak w parku w Stalowej Woli - nie należą do rzadkości. Z. Surowaniec
Alkoholizm rujnuje życie rodzinom i jest kosztowny dla społeczeństwa. Warto sobie to dzisiaj uświadomić i pamiętać w przyszłości.

W poniedziałek, 17 marca Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Nawoływanie do wytrzeźwienia jest potrzebne, bo problem jest wielki i trudny do zwalczenia. Wychodzenie z uzależnienia jest bardzo trudne, a alkohol niszczy życie nie tylko pijącego, ale i jego rodziny.

W liczącej blisko 70 tysięcy mieszkańców Stalowej Woli żyje około 1,4 tysiąca osób uzależnionych od alkoholu. Od 3 tysięcy do 5 tysięcy osób pije w sposób zaliczany do szkodliwych i ryzykownych.

Nadużywający alkoholu mają zgubny wpływ na swoje rodziny. To grupa około 3 tysięcy osób, która odczuwa skutki pijaństwa. W rodzinach, gdzie występuje problem z alkoholem żyje około 3 tysięcy dzieci.

CIERPIĄ RODZINY

To dane szacunkowe. W podobnej skali ten problem występuje w innych miastach. Tragizm alkoholizmu polega na tym, że dotyka on także osoby żyjące z alkoholikiem. Członkowi rodzin, w których występuje problem alkoholowy, często doświadczają niedostatku materialnego z powodu utraty zdolności do pracy lub niskich wynagrodzeń czy też dużych wydatków na alkohol.

Nadużywanie alkoholu pochłania pieniądze. Alkohol gołoci przede wszystkim rodzinną kasę. Ale nie tylko. W ubiegłym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli objął pomocą 158 rodzin z problemem uzależnienia od alkoholu, udzielając pomocy na kwotę 224 tysięcy złotych.

Na terenie Stalowej Woli są dwie instytucje zajmujące się leczeniem osób uzależnionych od alkoholu. To Poradnia Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu i Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia. W ubiegłym roku poradnia udzieliła 3,4 tysiąca indywidualnych porad, przeprowadziła 485 sesji grupowych, w których uczestniczyło blisko 5 tys. osób.

SPORO KOBIET

Stalowowolska przychodnia przyjęła na leczenie odwykowe 676 osób, w tym 104 kobiety. 149 kobiet i 13 mężczyzn skorzystało z pomocy psychologicznej dla osób doświadczonych piciem bliskich. Poradnia dała skierowania do ośrodka dla 70 osób, w tym 9 kobiet.

Z piciem alkoholu często związana jest przemoc i konieczność interwencji policji. W ubiegłym roku stalowowolska policja interweniowała w domach 1538 razy. Zarejestrowała 38 sprawców przemocy i 75 ofiar. Do wytrzeźwienia zatrzymano 583 osoby. 92 osoby to byli nieletni, zatrzymani w policyjnej izbie dziecka lub odwiezione do domów rodzinnych. Policjanci zatrzymali aż 215 nietrzeźwych kierowców aut i 298 rowerzystów.

SZKODZI PŁODOWI

Prokuratura i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych skierowały 201 wniosków do sądu w sprawie zastosowania przymusowego leczenia odwykowego.

Równie bolesnym problemem jest picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Z badań wynika, że co trzecia kobieta w wieku od 18 do 40 lat piła alkohol w ciąży. Tymczasem alkohol wpływa negatywnie na rozwijający się płód nawet wtedy, kiedy jego dawka jest niewielka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie