Ogólnopolski Dzień Trzeźwości

  Ogólnopolski Dzień Trzeźwości

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Takie widoki - jak w parku w Stalowej Woli - nie należą do rzadkości.

  Takie widoki - jak w parku w Stalowej Woli - nie należą do rzadkości. ©Z. Surowaniec

  Alkoholizm rujnuje życie rodzinom i jest kosztowny dla społeczeństwa. Warto sobie to dzisiaj uświadomić i pamiętać w przyszłości.
  Takie widoki - jak w parku w Stalowej Woli - nie należą do rzadkości.

  Takie widoki - jak w parku w Stalowej Woli - nie należą do rzadkości. ©Z. Surowaniec

  W poniedziałek, 17 marca Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Nawoływanie do wytrzeźwienia jest potrzebne, bo problem jest wielki i trudny do zwalczenia. Wychodzenie z uzależnienia jest bardzo trudne, a alkohol niszczy życie nie tylko pijącego, ale i jego rodziny.

  W liczącej blisko 70 tysięcy mieszkańców Stalowej Woli żyje około 1,4 tysiąca osób uzależnionych od alkoholu. Od 3 tysięcy do 5 tysięcy osób pije w sposób zaliczany do szkodliwych i ryzykownych.

  Nadużywający alkoholu mają zgubny wpływ na swoje rodziny. To grupa około 3 tysięcy osób, która odczuwa skutki pijaństwa. W rodzinach, gdzie występuje problem z alkoholem żyje około 3 tysięcy dzieci.

  CIERPIĄ RODZINY

  To dane szacunkowe. W podobnej skali ten problem występuje w innych miastach. Tragizm alkoholizmu polega na tym, że dotyka on także osoby żyjące z alkoholikiem. Członkowi rodzin, w których występuje problem alkoholowy, często doświadczają niedostatku materialnego z powodu utraty zdolności do pracy lub niskich wynagrodzeń czy też dużych wydatków na alkohol.

  Nadużywanie alkoholu pochłania pieniądze. Alkohol gołoci przede wszystkim rodzinną kasę. Ale nie tylko. W ubiegłym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli objął pomocą 158 rodzin z problemem uzależnienia od alkoholu, udzielając pomocy na kwotę 224 tysięcy złotych.

  Na terenie Stalowej Woli są dwie instytucje zajmujące się leczeniem osób uzależnionych od alkoholu. To Poradnia Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu i Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia. W ubiegłym roku poradnia udzieliła 3,4 tysiąca indywidualnych porad, przeprowadziła 485 sesji grupowych, w których uczestniczyło blisko 5 tys. osób.

  SPORO KOBIET

  Stalowowolska przychodnia przyjęła na leczenie odwykowe 676 osób, w tym 104 kobiety. 149 kobiet i 13 mężczyzn skorzystało z pomocy psychologicznej dla osób doświadczonych piciem bliskich. Poradnia dała skierowania do ośrodka dla 70 osób, w tym 9 kobiet.

  Z piciem alkoholu często związana jest przemoc i konieczność interwencji policji. W ubiegłym roku stalowowolska policja interweniowała w domach 1538 razy. Zarejestrowała 38 sprawców przemocy i 75 ofiar. Do wytrzeźwienia zatrzymano 583 osoby. 92 osoby to byli nieletni, zatrzymani w policyjnej izbie dziecka lub odwiezione do domów rodzinnych. Policjanci zatrzymali aż 215 nietrzeźwych kierowców aut i 298 rowerzystów.

  SZKODZI PŁODOWI

  Prokuratura i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych skierowały 201 wniosków do sądu w sprawie zastosowania przymusowego leczenia odwykowego.

  Równie bolesnym problemem jest picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Z badań wynika, że co trzecia kobieta w wieku od 18 do 40 lat piła alkohol w ciąży. Tymczasem alkohol wpływa negatywnie na rozwijający się płód nawet wtedy, kiedy jego dawka jest niewielka.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo