Czas do ogrodu

  Maciej Banachowski

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  To już ostatni dzwonek na zakończenie zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych.

  To już ostatni dzwonek na zakończenie zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych.

  Bardzo wczesna wiosna sprzyja rozpoczęciu prac w ogrodzie. Niektóre zabiegi trzeba wykonać natychmiast.
  To już ostatni dzwonek na zakończenie zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych.

  To już ostatni dzwonek na zakończenie zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych.

  Zaczynamy prace ilka tygodni wcześniej niż w poprzednich latach, bo wegetacja lada moment ruszy pełną parą.

  To ostatni dzwonek na zakończenie zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych. Tylko brzoskwinie możemy prześwietlać do kwietnia, także po ich kwitnieniu. Zabieg ten jest bardzo potrzebny ponieważ rośliny lepiej owocują, mają ładniejsze i słodsze owoce.

  - Nie powinniśmy zwracać uwagę tylko na obfitość plonów ale także na ich jakość, a cięcie drzew i krzewów zapewni ją, ponieważ słońce ma łatwiejszy dostęp do prześwietlonych roślin - informuje Edward Galus, zastępca dyrektora Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach.

  Zaczynamy od grabienia

  Pierwsze wiosenne wejście do ogrodu należy przeznaczyć na zgrabienie grządek, które jesienią zostały skopane. Przerwie to parowanie wody z gleby ale i osuszy wierzchnią jej warstwę, w którą po kilku dniach można wysiać nasiona. Wczesne grabienie jest wskazane zwłaszcza przy lekkiej i bezśnieżnej zimie, takiej jak tegoroczna. Już w marcu można wysiać wczesną marchewkę i pietruszkę, rzodkiewkę, sałatę, bób, groszek cukrowy, koperek, szpinak i cebulkę dymkę.

  Zagonki warto przykryć agrowłókniną, szybciej pojawią się wschody.
  W części ogrodu z bylinami usuwamy uschniete pędy i liście. Na rabatach możemy wysiać kwiaty, które znoszą przymrozki jak nagietki, groszek pachnący, godecja, maciejka. Jeśli w piwnicy przechowujemy kanny, begonie, czy dalie, to możemy je wsadzić do doniczek, trzymać w widnym pomieszczeniu, nie zapominając o podlewaniu. W maju należy je przesadzić do gruntu. Po takim przygotowaniu wcześniej zakwitną.

  Dbamy o róże

  Przycinamy róże, na wysokość zależnie od odmiany. Rośliny wielkokwiatowe na kwiaty cięte skracamy nad 3-4 oczkiem, a wielokwiatowe zwane inaczej rabatowymi nad 5-6 oczkiem, a nawet 7. Ten zabieg trzeba wykonać do końca marca. W marcu także możemy sadzić róże, ale należy pamiętać o namoczeniu korzeni w wodzie przez 2-3 godziny, zanim umieścimy je na rabacie. Wówczas lepiej się przyjmą.

  Nawozimy krokusy i inne rośliny

  Rośliny cebulowe, które teraz kwitą - jak przebiśniegi, krokusy, puszkinie, cebulice oraz dopiero rosnące jak hiacynty czy żonkile - konieczne nawozimy preparatem wieloskładnikowym w ilości 2-3 gramy na metr kwadratowy grządki (może być azofoska czy ogrodnik). Dokarmianie w tym okresie jest konieczne, ponieważ te rośliny mają bardzo krótki okres wegetacji i mało czasu na pobranie składników odżywczych potrzebnych do zakwitnięcia za rok.

  Nawozimy także wszystkie rośliny, które mamy w ogrodzie, także drzewa i krzewy stosując wiosenna dawkę startową podaną na opakowaniu preparatu.

  W marcu trzeba wykonać pierwsze opryski drzew owocowych. Brzoskwinie zabezpieczamy przeciwko kędzierzawce, a śliwy przeciwko torbieli. Na obie choroby stosujemy silit. Inne drzewa owocowe także pryskamy przed różnymi infekcjami grzybowymi.

  Działkowcom, którzy przywiązują wagę do zaleceń biodynamicznych przypominamy, że 21 i 22 marca ( piątek i sobota ) nie pracujemy w ogrodzie, bo i tak nic się nie uda.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo