Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłusownicy są plagą naszych lasów

Klaudia Tajs
- Skrzynki to najbardziej popularne sidło na zające  i zwierzynę drobniejszą - mówi Ryszard Madej.
- Skrzynki to najbardziej popularne sidło na zające i zwierzynę drobniejszą - mówi Ryszard Madej. K. Tajs
W klasach coraz więcej groźnych pułapek na zwierzynę. Policja i straż leśna wypowiadają wojnę kłusownikom.

- Pół bagażnika sideł i wnyków z ostatniego patrolu po lesie przywiózł nasz strażnik - alarmuje Ryszard Madej, leśniczy z Koła Łowieckiego "Nadwiślańskie" w Tarnobrzegu. Co tydzień myśliwi działający na terenie tarnobrzeskiego Okręgu Łowieckiego znajdują około 500 sztuk wnyków, sideł i innych pułapek.

NA ZAJĄCE I SARNY

Leśnicy i strażnicy biją na alarm. Z tygodnia na tydzień, na terenach, które patrolują, znajdują coraz więcej sideł i wnyków. - Nasze koło łowieckie opiekuje się dwoma obwodami - mówi Ryszard Madej. - Pierwszy obwód to teren wokół Tarnobrzega. To osiedla rolnicze oraz lasek zwierzyniecki. Drugi obwód jest znacznie większy. Sięga od Baranowa Sandomierskie, po Padew Narodową i Zwałkę. Teren nadzoruje tylko jeden strażnik na etacie. Drugi pilnuje społecznie. Aby ograniczyć działalność kłusowników, musielibyśmy kontrolować teren w znacznie większym składzie.
Dlatego też patrole leśników poszukujących sideł i wnyków wzmagają się w dni wolne od pracy. Wtedy wyruszają w lasy i na nadwiślańskie błonia, w poszukiwaniu pułapek, które podrzucają w okolicach miasta bezduszni kłusownicy. Kłusownicy działający w okolicach Tarnobrzega, Sandomierza, Nowej Dęby i Baranowa Sandomierskiego prócz sideł i wnyków coraz częściej korzystają z broni palnej. - Bez skrępowania i żadnych obaw strzelają do ptaków z terenu własnych zabudowań gospodarczych - mówi jeden z leśników. - Nie mają litości dla ciężarnych saren i loch dzików, które są objęte okresem ochronnym.

Budowa sideł i wnyków świadczy o tym, że kłusownicy polują na różnego rodzaju zwierzynę. - Od saren i dzików po bażanty, kuropatwy i zające - wylicza Ryszard Madej.

POLICJA TEŻ TROPI

O nasilającym się na terenie Tarnobrzega i okolicach zjawisku kłusownictwa mówi także Ireneusz Fietko, zastępca komendanta policji w Tarnobrzegu. - Najczęściej znajdujemy sidła i wnuki w okolicy Żupawy, Ocic, Mokrzyszowa i Zabrnia - wylicza Ireneusz Fietko. - Nie wiem skąd taka geografia kłusownictwa, ale tak jest. Dlatego na tych terenach, nasze patrole pojawiają się znacznie częściej.

Policjanci współpracują ze strażą leśną także w innych miejscach. - Ostatnio znaleźliśmy wnyki pod Tarnobrzegiem, a w nich urwaną nogę dzika - przypomina nadkomisarz Fietko. - Bardzo często znajdujemy w sidłach martwe szczątki zwierząt. Prowadzimy sporo spraw dotyczących kłusownictwa. Ostatnie postępowanie dotyczyło skłusowanego dzika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie