Kwiaty na jedno lato

  Kwiaty na jedno lato

  ATA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Do kwiatów jednorocznych należy między innymi żeniszek.

  Do kwiatów jednorocznych należy między innymi żeniszek. ©M. Stępnik

  Teraz jest czas na sianie i sadzenie jednorocznych kwiatów, które są nie tylko tanie, ale również wygodne i proste w uprawie.
  Do kwiatów jednorocznych należy między innymi żeniszek.

  Do kwiatów jednorocznych należy między innymi żeniszek. ©M. Stępnik

  Groszek pachnący, żeniszek, szałwia, aksamitka czy aster to popularne wśród działkowców kwiaty jednoroczne. Mają one przewagę nad wieloletnimi, ponieważ są tanie, wygodne i proste w uprawie.

  Najprostszym sposobem uzyskania kwiatów jednorocznych jest siew nasion wprost do gruntu. Do takiej uprawy nadają się wszystkie gatunki klimatu umiarkowanego, którym wiosenne chłody sprzyjają lepszemu kiełkowaniu.

  Siejemy

  Na przykład groszek pachnący doskonale kiełkuje w 5 stopniach C, a okres chłodów sprzyja obfitszemu kwitnieniu, dlatego jego nasiona należy wysiać już w końcu marca.
  W tym samym czasie możemy siać ostróżki, nagietki, czarnuszkę, facelię. Większość kwiatów jednorocznych wysiewamy jednak w kwietniu. Należą do nich: smagliczka, rezeda, motylek, szarłat, złocienie jednoroczne, nachyłek, powój, godecja, gailardia, słonecznik, suchlin i suchokwiat. W maju wysiewamy nasturcję, fasolę ozdobną i portulakę. Te gatunki są wrażliwe na wiosenne przymrozki.

  Nasion, zwłaszcza tych drobnych, nie rozrzucamy na całej powierzchni grządki, ale siejemy je w rządkach. Wówczas łatwiej rozróżnimy siewki naszych roślin od chwastów, które zwykle wschodzą znacznie wcześniej. Gdy rządki zagęszczą się siewkami, roślinki przerywamy, zostawiając w zalecanej dla danego gatunki rozstawie.

  Kwiaty z rozsady

  Wiele popularnych roślin jednorocznych uprawiamy z rozsady. Należą do nich na przykład lobelia, lwia paszcza, żeniszek. Produkcja rozsady tych gatunków jest długa. Dlatego siew przeprowadzamy już w lutym w warunkach przypominających szklarniowe. Gatunki z tej grupy wymagają aż dwukrotnego pikowania, aby wytworzyły właściwy system korzeniowy.

  Drugą grupę stanowią gatunki wymagające również dobrych warunków, ale mogą być siane w marcu i raz pikowane. Odpowiednim miejscem do produkcji ich rozsady jest ciepły inspekt lub domowy parapet. Do tej grupy należą: szałwia, werbena, niecierpek, gazania, celozja, heliotrop. Pozostałe gatunki uprawiane z rozsady mają małe wymagania i można je siać w inspektach lub tunelach foliowych i należy je przerzedzić tak, aby rośliny nie były zbyt wybiegnięte.

  Do gatunków, które można siać w marcu, należą: astry chiński, kocanki, zatrwian, aksamitka, cynia i suchlin. Jeśli sami nie przygotowaliśmy rozsady, można ja kupić w sklepach ogrodniczych.

  Wszystkie kwiaty produkowane z rozsady powinny być zahartowane przed wysadzeniem do gruntu. Zabieg ten powinien trwać około dwóch tygodni. Rośliny stopniowo przyzwyczajamy do chłodów, zmiennych temperatur i ograniczonej ilości wody, wystawiając je każdego dnia na dwór na coraz dłuższy czas. W ostatnim tygodniu ograniczamy podlewanie, ale tuż przed wysadzeniem do gruntu rośliny obficie zaopatrujemy w wodę. To pozwoli im dobrze znieść stres związany ze zmianą warunków wzrostu. Zwykle rozsadę wysadzamy na miejsce stałe w połowie maja.

  W tekście wykorzystano rady z miesięcznika "Działkowiec".

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo