Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryż zamiast ziemniaków

Agata Pęk
Ryż jest niezwykle bogaty w białko, zawiera bardzo dużo witamin, a ponadto jest lekkostrawny dzięki czemu mogą go jeść bez obaw osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości pokarmowe.
Ryż jest niezwykle bogaty w białko, zawiera bardzo dużo witamin, a ponadto jest lekkostrawny dzięki czemu mogą go jeść bez obaw osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości pokarmowe.
Dodaje energii, jest lekkostrawny, dostarcza wartościowego białka, doskonale nadaje się do przygotowywania potraw i deserów.

Lekarze i dietetycy przekonują, aby kosztem ziemniaków spożywać ryż. Powodów jest wiele - zboże to jest lekkostrawne, zawiera mnóstwo witamin, a ponadto ma wiele zastosowań.

Z ryżu można w kuchni stworzyć niemalże wszystko. Nie tylko takie potrawy jak risotto czy też paella, ale również desery. Najczęściej ryż stosuje się jednak jako dodatek do potraw, w szczególności do mięsa, ryb, drobiu i warzyw. Nic dziwnego, ponieważ ze względu na wyjątkowy aromat i możliwości przyprawiania nadaje się do tego celu doskonale.

Różne kuchnie świata mają bowiem własne receptury doprawiania ryżu. Dzięki nim nabiera on często zupełnie nowego, a nawet zaskakującego aromatu. Ryż można na przykład podawać na ostro (z dodatkiem chili i cebuli), czy też na sposób arabski (z orzechami i rodzynkami).

Ale nie tylko, bo ryż jest bardzo uniwersalnym zbożem posiadającym szerokie zastosowanie. Z jego ziarna produkuje się chociażby mąkę ryżową, napoje alkoholowe, otręby stosowane są jako pasza, a słoma służy do wyrobu bibułki ryżowej.

Nie tylko ryż biały.

DOSKONAŁY DLA KAŻDEGO

Ryż mogą jeść bez obaw osoby z alergiami na różne składniki pożywienia. Jest szczególnie cenny dla osób, które nie mogą spożywać glutenu. Idealny jest również dla tych, którzy z różnych powodów muszą stosować lekkostrawną dietę. Powód? Ryż jest lekkostrawny i dlatego szczególnie zaleca się go, zamiast królujących w polskiej kuchni ziemniaków, osobom mającym problemy żołądkowo-jelitowe. Ponadto ryż ma działanie przeciwbiegunkowe i koi podrażnienia jelit.

Ponadto ryż, ze względu na zawartość sodu i potasu, która jest zbliżona do tego, jakim charakteryzuje się krew człowieka, jest jednym najlepiej przyswajalnych zbóż przez ludzki organizm.

RODZAJE

Na świecie uprawia się ponad 40 tysięcy odmian ryżu. Wśród nich są nawet takie, do których uprawy nie jest nawet konieczne nawadnianie ziemi. Poza tym poszczególne odmiany ryżu różnią się od siebie wielkością i kształtem ziarna, konsystencją po ugotowaniu, a czasami także smakiem i aromatem.

Najpopularniejszą odmianą pochodzącego z Indii zboża jest ryż długoziarnisty, którego ziarno jest długie i smukłe. Po ugotowaniu jest on sypki, lekki, puszysty, łatwo rozdziela się na poszczególne ziarna. A to sprawia, że jest doskonały do sałatek, mięsa i drobiu. Delikatniejsza strukturę ma ryż krótkoziarnisty, którego ziarna są zazwyczaj mniej więcej cztery razy krótsze niż odmiany długoziarnistej. Z tego powodu ryż tego typu jest po ugotowaniu kleisty, najwłaściwszy między innymi do przyrządzania deserów mleczno-owocowych, słodkich zapiekanek i sufletów.
Dość drogi ze względu na trudny zbiór jest ryż dziki. Ma on szarobrązowy kolor, po ugotowaniu staje się purpurowy, a jego smak przez niektórych jest porównywany do karczochów.

Bardzo zdrowym ryżem są natomiast odmiany ciemna i brązowa, które zawierają najwięcej białka, żelaza, wapnia i witamin z grupy B. Używa się go często jako nadzienia do potraw gotowanych i pieczonych, pasuje do mięs i drobiu. Jest niezastąpiony do egzotycznych dań. Ze względu na nieco ostrzejszy smak nie nadaje się natomiast do deserów.

Zaletą ryżu jest również to, że może on być gotowany na różne sposoby: bezpośrednio w wodzie, w kuchence mikrofalowej, bądź też w specjalnym naczyniu. Może także być podgotowywany w wodzie, a następnie na parze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ryż zamiast ziemniaków - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie