Przyszła moda na kawę

  Przyszła moda na kawę

  Michał Dominik

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pani Agnieszka z Cukierni Dominikańskiej w Tarnobrzegu sztukę parzenia kawy opanowała do perfekcji.

  Pani Agnieszka z Cukierni Dominikańskiej w Tarnobrzegu sztukę parzenia kawy opanowała do perfekcji. ©M. Dominik

  W ostatnim roku wydaliśmy na czarny napój prawie dwa razy więcej pieniędzy niż na herbatę.
  Pani Agnieszka z Cukierni Dominikańskiej w Tarnobrzegu sztukę parzenia kawy opanowała do perfekcji.

  Pani Agnieszka z Cukierni Dominikańskiej w Tarnobrzegu sztukę parzenia kawy opanowała do perfekcji. ©M. Dominik

  Ze sklepowych półek w naszym regionie coraz szybciej znikają słoiki i puszki z kawą. W kawiarniach zaś jest to w tej chwili najczęściej zamawiany przez klientów napój. Spędzanie czasu przy filiżance kawy stało się po prostu modne.

  - Rzeczywiście, widać, że po kawę sięga coraz więcej osób - mówi Agata Zawadzka ze sklepu z kawą w Stalowej Woli. - Dzieje się tak dlatego, że klienci mają duży wybór i każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie gatunek.
  Jak tłumaczy pani Agata, do takiej popularności tego napoju na pewno przyczyniają się też coraz korzystniejsze ceny. Kiedyś bowiem za naprawdę dobrą w smaku i aromatyczną kawę trzeba było zapłacić o wiele więcej niż teraz.

  Kawa w Polsce

  Kawa w Polsce


  Do Polski kawa dotarła pod koniec XVII wieku z południa, od Turków. Początkowo moda na jej spożycie ogarnęła Gdańsk, gdzie powstały pierwsze kawiarnie zwane kafehauzami. Następnie rozpowszechniła się na resztę kraju. Już w XVIII wieku znalazła się w podręcznikach medycznych jako specyfik na schorzenia przewodu pokarmowego. Początkowo kawa była napojem elitarnym, ale od XVIII wieku stała się bardziej popularna i łatwiej dostępna.  NAJLEPIEJ SPRZEDAJE SIĘ ROZPUSZCZALNA

  Zdaniem Agaty Zawadzkiej, najpopularniejszymi rodzajami tej używki są nadal kawy
  rozpuszczalne, które można kupić w każdym sklepie.
  - Ostatnio, prawie wszyscy wiodący na rynku producenci oferują konsumentom kawy, które można kupić w pojedynczych saszetkach - wyjaśnia pani Agata. - I moim zdaniem to one najbardziej wpływają na rosnące statystyki sprzedaży tego napoju w naszym kraju.

  O tym, że kawa coraz szybciej znika ze sklepowych półek mówi też Roman Szymczak, prezes zarządu delikatesów Sezam z Tarnobrzega.
  - Dzieje się tak między innymi dlatego, że producenci kładą duży nacisk na marketing i promocję - mówi prezes.

  Jego zdaniem o coraz większej popularności "czarnego napoju" w naszym kraju świadczą również kolejne otwierane kawiarnie znanych, zagranicznych sieci.

  RECEPTA NA DOBRĄ KAWĘ

  Dorota i Ewa Sudoł, właścicielki Cukierni Dominikańskiej w Tarnobrzegu, również przyznają, że zainteresowanie klientów kawą wyraźnie wzrosło.
  - Picie kawy stało się po prostu modne. Ludzie przychodzą posiedzieć i napić się tego napoju - mówi Dorota Sudoł.

  Jak tłumaczy Ewa Sudoł, szczególnym powodzeniem cieszą się kawy smakowe, a wraz z początkiem lata także te mrożone, z dodatkiem lodów i syropu.
  Właścicielki cukierni tłumaczą, że aby przyrządzić wyśmienitą kawę nie wystarczą dobry sprzęt i składniki. Wielką rolę w procesie przygotowywania tego napoju odgrywają umiejętności osoby, która to robi.

  - Należy zachować odpowiednią temperaturę parzenia w ekspresie i umiejętnie obsługiwać spieniacz do mleka. Dlatego nasi pracownicy biorą udział w różnych szkoleniach - mówi Ewa Sudoł.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo