O potrzebie miłości na KUL-u

  O potrzebie miłości na KUL-u

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Podczas konferencji wykład wygłosił profesor Brad McKenzie z Kanady.

  Podczas konferencji wykład wygłosił profesor Brad McKenzie z Kanady. ©Z. Surowaniec

  Kryzys w rodzinie powstaje nie tylko z powodu biedy. Źle dzieje się również wtedy, gdy gasną uczucia.
  Podczas konferencji wykład wygłosił profesor Brad McKenzie z Kanady.

  Podczas konferencji wykład wygłosił profesor Brad McKenzie z Kanady. ©Z. Surowaniec

  Kryzys w rodzinie, to nie tylko przemoc i bieda. Problemy pojawią się również w rodzinach zamożnych. Zazwyczaj ich źródłem jest brak miłości i ciepła.
  Właśnie na temat pomocy dziecku i rodzinie w sytuacji kryzysowej mówiono na międzynarodowej konferencji w Wydziale Zamiejscowym Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli.

  - Kryzysy w rodzinie związane są z bezrobociem, z biedą, ze śmiercią jednego, czy obojga rodziców.
  Ale kryzys pojawia się także w rodzinach bogacących się, co związane jest z niewłaściwym ustawianiem wartości. Dzieje się tak, gdy nieobecność rodziców zastępowana jest dorobkiem materialnym - uważa doktor pedagogiki Ewa Sęk.

  WAŻNY PROBLEM

  - Wychodzenie z kryzysu polega na uaktywnianiu rodzin. Na pomocy, która ma pozwolić im normalnie funkcjonować i wypełniać swoją rolę. To wymaga współdziałania szkoły i wielu innych instytucji, także Kościoła - uważa doktor Sęk. Jej zdaniem polską specyfiką jest oparcie się społeczeństwa na gruncie chrześcijańskim, na niezmiennych wartościach. Dzięki temu można pomagać szybciej i lepiej.
  To, że naukowcy poświęcają uwagę kryzysowi w rodzinie świadczy o wadze problemu. Ale obok naukowców, tematem zainteresowani są także prawnicy, pracownicy oświaty, a nawet więzień. I właśnie naczelnik aresztu śledczego w Nisku powiedział, że dobre efekty daje współpraca z więźniami polegająca na mediacji. Dzięki temu, na przykład kobieta odsiadująca karę, może wcześniej wyjść z więzienia do domu i opiekować się dziećmi.

  PROBLEMY DZIECI

  Profesor Irena Kurlak, dyrektor Instytutu Pedagogiki stalowowolskiego Wydziału Zamiejscowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wspomniała o kryzysie, jaki związany jest ze szkołą. Na konferencji zwrócono uwagę, że szkoła nie radzi sobie z dziećmi sprawiającymi problemy. Może to skutkować wagarami, załamaniem psychicznym dziecka, a nawet samobójstwem.
  - Na przykładzie Polski możemy powiedzieć, że powstało wiele instytucji, które specjalizują się w rozwiązywaniu problemów dotyczących rodzin - przypomina doktor Sęk.

  - Polska jest na dobrej drodze, jeśli chodzi o pomoc rodzinom będącym w kryzysie - ocenia profesor Kurlak. Przykładem jest odchodzenie od domów dziecka i coraz powszechniejsze umieszczanie dzieci w rodzinach zastępczych.

  ZAGROŻENIE EKOLOGICZNE

  Jak się okazuje, kryzys w rodzinie może stwarzać także zagrożenie chemiczne, czy ekologiczne, które doprowadzają do chorób lub po prostu niszczą zdrowie. - Pochylenie się nad tymi wszystkimi problemami pozwoli dojrzeć światło, które wskaże nam w którym kierunki podążać - uważa doktor Sęk.
  Ksiądz profesor Marian Wolicki, dziekan stalowowolskiej uczelni, zwrócił uwagę, że w Polsce, w której społeczeństwo opiera się na gruncie chrześcijańskim, sposoby wyjścia rodziny z kryzysu będą znajdowane. - Rolą Kościoła ma być natomiast praca nad duchowością - powiedział.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo