Ekologiczna cegła tylko z Hadykówki

  Ekologiczna cegła tylko z Hadykówki

  Rafał Adamski

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Prezes Beniamin Szczepaniec prezentuje ekologiczną cegłę.

  Prezes Beniamin Szczepaniec prezentuje ekologiczną cegłę. ©R. Adamski

  Firma, której jeszcze niedawno wróżono upadek, teraz stała się konkurencyjna i nowoczesna.
  Prezes Beniamin Szczepaniec prezentuje ekologiczną cegłę.

  Prezes Beniamin Szczepaniec prezentuje ekologiczną cegłę. ©R. Adamski

  20 milionów złotych

  20 milionów złotych


  Taką wartość mają inwestycje, którymi mogą pochwalić się Zakłady Ceramiki Budowlanej Hadykówka w ostatnim roku.  Ma też pomysł na swoje miejsce na rynku.

  Zakłady Ceramiki Budowlanej z Hadykówki w powiecie kolbuszowskim otrzymały certyfikat produktu ekologicznego dla cegły wypalanej. To jedyny w kraju i jedyny w Europie producent cegieł, który może poszczycić się takim wyróżnieniem.
  Część producentów cegieł dodaje do wyrobów pyły i odpady z przemysłu. Natomiast w Hadykówce jest to tylko glina i trociny. Na tym właśnie polega ekologiczna wartość tego wyrobu.

  - Nie będziemy konkurować ceną, ale znaleźliśmy niszę - wyroby ekologiczne - mówi Beniamin Szczepaniec, prezes zakładów. - Na rynku jest zainteresowanie tego typu materiałami budowlanymi.
  W tej chwili cegła ekologiczna jest nieco droższa od zwykłej.
  Jeszcze dwa lata temu, zakład w Hadykówce był w trudnej sytuacji finansowej. Firmie zatrudniającej ponad 100 osób groziła nawet likwidacja. Potrzebny był inwestor. I inwestor się znalazł, chociaż spoza branży. To szefowie firmy komputerowej Apollo z Rzeszowa.

  - Szukaliśmy perły, w którą można zainwestować - mówią Tomasz Kraska i Jacek Barczak, w tej chwili tworzący Radę Nadzorczą Zakładów Ceramiki Budowalnej.
  W ostatnim czasie przeprowadzono kosztem 20 milionów złotych modernizację zakładu. Za część tych pieniędzy usprawniono między innymi proces wypalania. Dzięki inwestycjom produkcja może wzrosnąć nawet o 40 procent. Na razie 89 procent produkcji trafia do Polski, ale szefowie firmy myślą o eksporcie na Zachód. Złoża gliny mają - zdaniem ekspertów - wystarczyć na... 200-250 lat.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo