Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon matur rozpoczęty

Klaudia Tajs
W poniedziałek o godzinie 9 maturzyści rozpoczną zdawanie matury z języka polskiego.
W poniedziałek o godzinie 9 maturzyści rozpoczną zdawanie matury z języka polskiego. archiwum
W poniedziałek abiturienci przystąpili do egzaminu pisemnego z języka polskiego, we wtorek zaprezentują znajomość angielskiego.

- Kasztanowce nie zakwitły, dlatego mamy nadzieję, że przynajmniej pytania na maturze będą łatwe - mówi młodzież, która dziś przystępuje do egzaminu dojrzałości. Najchętniej wybieranym przedmiotem na test pisemny przez młodzież jest język angielski.

Podczas uroczystego rozdania świadectw ukończenia szkoły, absolwenci rozmawiali przede wszystkim o tematach, które mogą pojawić się na egzaminie maturalnym.

NIE MA PEWNIAKÓW

- Nigdy nie ma pewniaków - zastrzega Karolina Paciorkiewicz z Liceum Agrobiznesu w Tarnobrzegu. - Co roku mówi się, że będą wątki miłosne lub patriotyczne. Może być wojna lub dążenie do odzyskania niepodległości. Najlepiej przygotować się z epok, bo zawsze na egzaminie jest temat przekrojowy. Zresztą szansę na ściągnie mają tylko ci, którzy piszą starą maturę, bo na nowej pytania są bardzo przekrojowe i nie można skupić się tylko na jednym autorze lub bohaterze.

Harmonogram egzaminów maturalnych:

Harmonogram egzaminów maturalnych:

- Poniedziałek, 5 maja - język polski, Wtorek 6 maja - język angielski, Środa 7 maja - wiedza o społeczeństwie, Czwartek 8 maja - język niemiecki, Piątek 9 maja - geografia, Poniedziałek 12 maja - biologia, Wtorek 13 maja - historia, Środa 14 maja - matematyka.

Na egzamin piszącym nie będą towarzyszyły ulubione maskotki. Maturzyści nie wnoszą na sale swoich długopisów i ołówków. W czasie pisania nie mogą popijać soków, czy jeść kanapek. Trwająca 45 minut przerwa śniadaniowa rozpocznie się dopiero po zakończeniu pierwszej części pisemnej egzaminu w zakresie podstawowym, czyli po 170 minutach.

POPRAWKA ZAMIAST AMNESTI

Pytania na dzisiejszy egzamin z języka polskiego Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie dostarczy do szkół wczesnym rankiem. Wyjątkiem są te szkoły, w których odbywa się egzamin maturalny według starych zasad. Dla tamtejszych uczniów pytania ułożyli pracownicy Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. Starą maturę zdają ci uczniowie, którzy kontynuują naukę w technikach po szkołach zawodowych.

Jerzy Cyprys, Podkarpacki Kurator Oświaty przypomina, że maturzyści, którym nie powiedzie się na egzaminie z przedmiotu obowiązkowego, nie będą mogli skorzystać z amnestii. - Mamy coś w zastępstwie - zdradza wicekurator. - Od sierpnia do września uczeń, który nie zda jednego przedmiotu obowiązkowego, będzie mógł przystąpić do poprawki. Pod koniec czerwca, kiedy zostaną ogłoszone wyniki, uczeń taki ma tydzień czasu na złożenie oświadczenia, że chce przystąpić do egzaminu poprawkowego. Jeśli go zda, będzie mógł jeszcze w tym roku rozpocząć studia na wyższej uczelni.

Wicekurator Cypryś rozwiewa pogłoski, że wśród tegorocznych maturzystów krążyły tematy, które mogą pojawić się na dzisiejszym egzaminie z języka polskiego. - Arkusze maturalne są tak przekrojowe, dotyczą tak wielu kwestii, że trudno mówić tutaj o trafieniu na jeden wybrany temat - dodaje Cypryś. - Ostatni egzamin gimnazjalny pokazał, że lektury trzeba czytać i znać - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie