Powstaną nowe elektrownie ?

  Powstaną nowe elektrownie ?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  To w tym miejscu powstanie pierwsza w regionie mieleckiem elektrownia wodna.

  To w tym miejscu powstanie pierwsza w regionie mieleckiem elektrownia wodna. ©A. Dziekan

  W okolicach Mielca może powstać nawet kilka elektrowni produkujących czystą energię z wody.
  To w tym miejscu powstanie pierwsza w regionie mieleckiem elektrownia wodna.

  To w tym miejscu powstanie pierwsza w regionie mieleckiem elektrownia wodna. ©A. Dziekan

  Prąd, który dociera do domów mieszkańców regionu mieleckiego, już wkrótce w sporej części może być wytwarzany w elektrowniach wodnych. Jedna powstanie na Wisłoce. A być może pięć następnych w różnych punktach powiatu.

  Inwestor, który zbuduje elektrownię wodną na Wisłoce w pobliżu ujęcia wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, obecnie zajmuje się przygotowaniem dokumentacji i uzyskiwaniem pozwoleń administracyjnych. To spółka jawna, którą tworzy kilku inwestorów z Podkarpacia, ale nie są mieszkańcami naszego powiatu.

  Elektrownia zacznie wytwarzać energię w przyszłym roku. Wiadomo już, że prąd będzie docierał do stacji transformatorowej przy ulicy Kościuszki w Mielcu należącej do zakładu energetycznego i stamtąd będzie rozprowadzany po mieście.

  Urządzenie do wytwarzania energii elektrycznej ma działać tylko przy niskich i średnich stanach wód. Gdy woda w rzece nadmiernie się podniesie, elektrownia przestanie pracować.

  W ostatnich dniach z Wydziałem Ochrony Środowiska starostwa powiatowego w Mielcu skontaktowała się też Polska Izba Gospodarcza. Jej przedstawiciele chcieli dowiedzieć się, gdzie w powiecie mieleckim warto jeszcze zbudować obiekty do uzyskiwania odnawialnych źródeł energii.

  Wiesław Magda, dyrektor wydziału, wskazał izbie pięć lokalizacji: w miejscu istniejącego młynów w Rzemieniu, Dębiakach, na Potoku Zgórskim w okolicy tamtejszych stawów, na Potoku Zgórskim w Podborzu i na Trześniówce w Babulach. W tych pięciu punktach mogłaby powstać małe elektrownie, dużo mniejsze od tej na Wisłoce. Można byłoby w nich wytwarzać energię elektryczną w ilości kilkudziesięciu kilowatów na godzinę.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo