Bezpłatne badania profilaktyczne

  Bezpłatne badania profilaktyczne

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Od soboty do poniedziałku z mammografu należącego do mieleckiej fundacji SOS, będą korzystały mieszkanki miejscowości Brzostków w powiecie dębickim.

  Od soboty do poniedziałku z mammografu należącego do mieleckiej fundacji SOS, będą korzystały mieszkanki miejscowości Brzostków w powiecie dębickim. ©A. Dziekan

  W całym wojewódzkie, w 22 placówkach będzie można wykonać badania cytologiczne i mammograficzne.
  Od soboty do poniedziałku z mammografu należącego do mieleckiej fundacji SOS, będą korzystały mieszkanki miejscowości Brzostków w powiecie dębickim.

  Od soboty do poniedziałku z mammografu należącego do mieleckiej fundacji SOS, będą korzystały mieszkanki miejscowości Brzostków w powiecie dębickim. ©A. Dziekan

  Duże brawa należą się mieszkankom powiatów tarnobrzeskiego i mieleckiego. To właśnie one najczęściej korzystały z bezpłatnych badań cytologicznych. Aby zachęcić pozostałe mieszkanki Podkarpacia w sobotę przychodnie i poradnie w całym regionie zapraszają na bezpłatne badania profilaktyczne.

  JEST DOBRZE, ALE…

  Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przyznaje, że świadomość kobiet na temat potrzeby wykonywania badań profilaktycznych rośnie. Niestety, poziom wiedzy jest bardzo zróżnicowany. Są miejsca na mapie Podkarpacia, z których wynika, że tylko niewielki procent kobiet korzysta z bezpłatnych badań. Przyczyny są różne.

  - Dziś trudno mówić o braku dostępu do tego typu badań, gdyż programy profilaktyczne realizowane są od kilku lat - mówi rzecznik. - Zastanawiamy się nad tym, jak zachęcać kobiety, kogo włączać do akcji, by jeszcze większe grono z nich skorzystało.

  Tam się jutro zbadasz

  Tam się jutro zbadasz


  Tarnobrzeg, Poradnia dla Kobiet, ul. Szpitalna 1, tel. 015-812-32-18, godz. 10-12, Nowa Dęba, Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, ul. Skłodowskiej 1a, tel. 015-846-22-83, godz. 9-11, badania cytologiczne, Stalowa Wola, Poradnia dla Kobiet, ul. Staszica 4, tel. 015-843-32-95, godz. 9-12, badania cytologiczne, Stalowa Wola, NOZOZ Medyk, Przychodnia nr 6, ul. Okulickiego 36, tel. 015-642-71-66, godz. 9-13, badania cytologiczne, Nisko, Poradnia dla Kobiet, ul. Kościuszki 1, tel. 015-841-67-51, godz. 9-15, badania cytologiczne. Pracownia rtg, ul. Kościuszki 1, tel. 015-841-67-29, godz. 9-15, badania mammograficzne. Kolbuszowa Dolna, NZOZ ESS-Med., ul. Tyszkiewiczów 5, tel. 017-227-42-32, Majdan Królewski, Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, ul. Strażacka 4, tel. 015-847-10-10, godz. 10-12, badania cytologiczne.  Program profilaktycznego, wczesnego wykrywania raka piersi obejmuje panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez dwa lata z rzędu nie robiły badań. Z kolei program wykrywania raka szyjki macicy przeznaczony jest dla kobiet od 25 lat do 59. Badania mogą być wykonywane raz na trzy lata.

  MAPA BADAŃ

  Jak pokazują statystyki, najwięcej badań cytologicznych wykonano w powiecie tarnobrzeskim ponad 17 procent i mieleckim 16 procent. Najmniej w powiecie łańcuckim 3,20 proc., niżańskim 4,37 proc., sanockim 5,65 proc., rzeszowskim 6,83 i stalowowolskim 7,12.

  - Dlaczego tak mało? - Nie wiem - odpowiada Mirosława Kominiarczyk z Poradni Wasze Zdrowie w Stalowej Woli. - Informacje o prowadzonych akcjach wiszą w korytarzu poradni - mówi pracownica. - Ginekolodzy informują nasze pacjentki, że mogą skorzystać z tego typu badań. Mimo to korzystają nieliczne.

  A JEDNAK MOŻNA

  Mieszkanki powiatu tarnobrzeskiego, w skład którego wchodzą gminy Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Grębów i Gorzyce, najczęściej korzystały z badań cytologicznych. Wśród osób, które zachęcają kobiety do badań jest Barbara Moskalewicz, koordynator promocji zdrowia w Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie.

  - Od 2000 roku spotykam się z kobietami w domu kultury, w szkołach, gdzie tylko się da i zachęcam do wykonywania badań - zdradza Barbara Moskalewicz. - Ostatnio wpadłam na pomysł, że napiszę program unijny, zdobędę pieniądze na transport i będę woziła kobiety na badania. To ważne, gdyż wiele z nich znajduje się w złej sytuacji finansowej.

  Barbara Moskalewicz przekonała także księży, by wraz z początkiem akcji, zachęcali kobiety z ambony do pójścia na badanie. Podobnie dzieje się w powiecie mieleckim. Łucję Bielec z Fundacji SOS Życie zna większość kobiet, które nieraz miały okazję wykonać badanie mammograficzne w jeżdżącym autobusie.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo