Wojsko chce mieleckiego skytrucka

  Wojsko chce mieleckiego skytrucka

  Agata Dziekan

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Takie samoloty zamówi wkrótce Ministerstwo Obrony Narodowej.

  Takie samoloty zamówi wkrótce Ministerstwo Obrony Narodowej. ©archiwum

  Resort obrony planuje podpisać z firmą w Mielcu kontrakt warty kilkaset milionów złotych.
  Takie samoloty zamówi wkrótce Ministerstwo Obrony Narodowej.

  Takie samoloty zamówi wkrótce Ministerstwo Obrony Narodowej. ©archiwum

  Mielecki skytruck

  Mielecki skytruck


  Samolot transportowy skytruck nadaje się zarówno do przewozu ludzi, jak i towarów. Potrafi lądować na prowizorycznych lądowiskach położonych nawet na dużych wysokościach. Samolot ma długość ponad 13 metrów i osiąga prędkość 365 kilometrów na godzinę. Może się wznieść na wysokość do 6200 metrów.  Na wielkich zakupach sprzętu wojskowego dla polskiej armii skorzysta także Mielec. Ministerstwo Obrony Narodowej właśnie ogłosiło, że zamierza kupić w najbliższych latach 12 mieleckich samolotów skytruck.

  Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu od ponad roku własność amerykańskiego koncernu Sikorsky Aircraft przygotowują się właśnie do produkcji kabin śmigłowców black hawk. Amerykański potentat będzie wytwarzał w Mielcu swój sztandarowy produkt w wersji międzynarodowej. Trwają przygotowania technologiczne, bo zgodnie z terminarzem do końca tego roku mieleckie przedsiębiorstwo powinno wyprodukować dwie kabiny do śmigłowca black hawk, a w 2011 roku rozpocząć produkcję już całych śmigłowców.

  1500 pracowników

  1500 pracowników


  Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu zatrudniają obecnie ponad 1500 osób. W związku z uruchamianiem produkcji kabin śmigłowców chcą zatrudnić przynajmniej 150 monterów płatowców. Nowy kontrakt daje perspektywę na kolejne zwiększania zatrudnienia.  Tymczasem bardzo prawdopodobne, że mielecką firmę czekają kolejne wielkie zamówienia. Ministerstwo Obrony Narodowej właśnie ogłosiło swoje plany zakupów sprzętu dla wojska na najbliższe lata. Chce między innymi kupić 130 rosomaków od siemianowickich Wojskowych Zakładów Mechanicznych oraz helikoptery szkoleniowe od Polskich Zakładów Lotniczych w Świdniku. Na liście znalazł się także wytwarzany w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu samolot skytruck. Ministerstwo zamierza podpisać kontrakt na zakup 12 skytrucków. Zamówienie miałoby być zrealizowane w ciągu najbliższych ośmiu lat. Wartość kontraktu to 600 milionów złotych.

  W Polskich Zakładach Lotniczych nie podają jednak żadnych szczegółów dotyczących tej transakcji.

  - Nie komentujemy tej informacji. To jest wiadomość podana przez MON - mówi Olga Ratusińska, specjalista do spraw public relations w mieleckiej firmie.

  Komentarze (1)

  600baniek

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo