Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert z ZUS-u o emeryturach

/and/
Paweł Kaleta jest wicedyrektorem do spraw świadczeń świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Paweł Kaleta jest wicedyrektorem do spraw świadczeń świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wcześniejsza emerytura, wliczenie lat opieki nad dzieckiem do okresu nieskładkowego oraz możliwość przejścia na rentę rodzinną po zmarłym mężu.

Między innymi z takimi problemami zwrócili się nasi czytelnicy do eksperta z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Tym razem wyjaśnień czytelnikom "Echa Dnia" udzielał Paweł Kaleta, wicedyrektor do spraw świadczeń świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

* Za miesiąc kończę 60 lat, brakuje mi 5 lat stażu pracy do emerytury. Przez kilka lat pozostałam w domu wychowując dzieci. Czy zakład ubezpieczeń "zaliczy" mi ten czas do emerytalnego stażu pracy?

Paweł Kaleta: - Tak. Jeśli pozostała pani z dziećmi domu to przysługuje pani doliczenie 3 lat okresu nieskładkowego do stażu pracy na każde dziecko, ale równocześnie nie więcej niż 6 lat jeśli tych dzieci było kilkoro. Do ZUS, razem ze świadectwami pracy oraz wnioskiem o emeryturę, musi pani złożyć akt urodzenia dziecka lub dzieci. Równocześnie musi pani pamiętać, że w obliczeniu stażu okres nieskładkowy nie może przekroczyć jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.

* Jestem rencistką, w sierpniu kończę 55 lat, mam przepracowanych 30 lat. Czy mogę starać się o emeryturę?

- Może się pani ubiegać o wcześniejszą emeryturę o ile przed odejściem na rentę była pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Nie dostanie jej jednak pani z "urzędu", dlatego po ukończeniu 55 lat powinna pani złożyć wniosek o jej przyznanie.
* Urodziłem się w 1950 roku, mam już 35 lat pracy, z czego ostatnie 15 lat przepracowałem w warunkach szczególnych. Teraz dużo mówi się na temat emerytur pomostowych. Czy będzie mi taka przysługiwać?

- W tej chwili trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie ma jeszcze ustawy określającej zasady przyznawania emerytur pomostowych. Na razie jest tylko jej projekt, który nie stanowi wiążących przepisów dla ZUS. "Na dziś" na pewno może pan dopiero po ukończeniu 65 roku życia dostać normalne świadczenie emerytalne.

* Miesiąc temu zmarł mój małżonek, który pobierał dość wysoka rentę z tytułu choroby zawodowej. Ja mam dużo niższą emeryturę. Czy mogę starać się o rentę rodzinną po nim?

- Tak, może pani starać się o rentę rodzinną po mężu. Po złożeniu przez panią do ZUS wniosku oraz dokumentu stwierdzającego przyczynę zgonu lekarz orzecznik ustali czy śmierć pani męża miała związek z chorobą zawodową, z powodu której otrzymał on rentę. Jeśli tak, dostanie pani rentę rodzinną na podstawie "ustawy wypadkowej". Dodatkowo w pani sytuacji będzie pani przysługiwało jeszcze jednorazowe odszkodowanie pieniężne, ale aby go otrzymać musi pani wystąpić do ZUS z oddzielnym wnioskiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ekspert z ZUS-u o emeryturach - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie