Wybieramy nowe drzwi do mieszkania

  Wybieramy nowe drzwi do mieszkania

  Opr. and

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Czasem przeszklenia i barwy okleiny mogą być motywem dekoracyjnym pomieszczenia.

  Czasem przeszklenia i barwy okleiny mogą być motywem dekoracyjnym pomieszczenia. ©Classen

  Drzwi muszą pasować do pomieszczenia i być jak najbardziej funkcjonalne. Posłużą nam kilkanaście lat. Doradzamy jakie wybrać.
  Czasem przeszklenia i barwy okleiny mogą być motywem dekoracyjnym pomieszczenia.

  Czasem przeszklenia i barwy okleiny mogą być motywem dekoracyjnym pomieszczenia. ©Classen

  Powinny być nie tylko ładne, ale przede wszystkim praktyczne

  Przy pierwszym urządzaniu mieszkania, albo po generalnym remoncie, wybranie nowych drzwi może być prawdziwym wyzwaniem. Warto dokładnie przemyśleć ten zakup, bo będziemy na niego patrzeć przez następne kilkanaście lat.

  Drzwi muszą współgrać z wyposażeniem pomieszczenia, jego kolorystyką, oświetleniem, a nawet …umiejscowieniem wyłączników światła.
  Warto więc zastanowić się jakie będą najbardziej funkcjonalne. Dokonując wyboru po raz pierwszy, często do nie urządzonego jeszcze mieszkania, ulegamy emocjom i kupujemy to, co nam się najbardziej podoba, nie zastanawiając czy okleina, sposób otwierania czy przeszklenia będą praktyczne.

  Rozmiar, otwieranie i materiał

  Przed zakupami powinnyśmy jednak przede wszystkim dokładne wymierzyć otwory drzwiowe, aby dobrać odpowiedniej szerokości skrzydła. Standardowe drzwi dostępne są w rozmiarach od 60 do 100 centymetrów szerokości - te ostatnie sprawdzają się jeśli mamy małe dzieci lub jeden z domowników porusza się na wózku inwalidzkim. Jeśli potrzebujemy jeszcze szerszego modelu - na przykład do salonu czy jadalni - możemy kupić drzwi dwuskrzydłowe.

  Kolejnym krokiem jest wybór najbardziej odpowiedniego dla nas sposobu otwierania drzwi. Zastanawiać się jest nad czym bo możemy wybrać tradycyjne drzwi uchylne, przesuwane, składane oraz harmonijkowe. Największą popularnością cieszą się drzwi uchylne, ale przed ich wybraniem warto się zastanowić czy łatwiej nam będzie otwierać skrzydło na prawo czy na lewo. Decyduje o tym przestrzeń w pomieszczeniu, ustawienie mebli, ale również rozmieszczenie włączników światła.
  Wybierając drzwi przesuwane musimy pamiętać, że aby funkcjonowały poprawnie potrzebna będzie spora przestrzeń ściany, na którą będziemy je przesuwać. Z kolei harmonijkowe drzwi są najdelikatniejsze - nie sprawdzą się w pomieszczeniach gdzie są przeciągi lub gdzie często będą je szarpać dzieci.
  Pasujące do domu

  Ważnym kryterium wyboru odpowiedniego modelu skrzydła drzwiowego jest także jego wzornictwo. Do każdego wnętrza - zarówno tradycyjnego jak i bardzo nowoczesnego - będą pasować modele o prostej formie.

  Istotne znaczenie ilość przeszkleń. Drzwi pełne oraz z mniejszym przeszkleniem sprawdzą się z pewnością w takich pomieszczeniach, jak łazienka czy ubikacja. Natomiast skrzydła z większymi przeszkleniami doskonale doświetlą ciemniejszy hol oraz nadadzą lekkości salonowi czy jadalni.

  I wreszcie kolor okleiny. Tutaj można poszaleć wybierając między naturalnym drewnem, okleinami w różnych odcieniach brązu, bielą i kolorem. Trzeba tylko pamiętać, że ciemne drzwi zmniejszą i zaciemnia optycznie niewielki pokój, a jasne mogą po kilku latach lekko się zabrudzić.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo