Bawełna i jej zalety

  Bawełna i jej zalety

  Agata Pęk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aby uzyskać surowiec gotowy do wyrobu tkanin i dzianin odzieżowych, bawełna musi przejść szereg procesów.

  Aby uzyskać surowiec gotowy do wyrobu tkanin i dzianin odzieżowych, bawełna musi przejść szereg procesów.

  Może być tradycyjna lub w wersji luksusowej merceryzowana. Ma wszechstronne właściwości i lubi ja nasze ciało.
  Aby uzyskać surowiec gotowy do wyrobu tkanin i dzianin odzieżowych, bawełna musi przejść szereg procesów.

  Aby uzyskać surowiec gotowy do wyrobu tkanin i dzianin odzieżowych, bawełna musi przejść szereg procesów.

  Podczas kończących się właśnie wyprzedaży szukajmy ubrań bawełnianych, bo warto je mieć.

  Bawełnę znali już 12 tysięcy lat temu Egipcjanie, którzy wykorzystywali ten produkt jako cenny towar zamienny. Widać wiedzieli co dobre, bo do dzisiaj włókno to cenią sobie producenci odzieży i klienci. W średniowiecznej Europie bawełna uchodziła za produkt ekskluzywny, a więc była droga. Dziś najtańszy bawełniany podkoszulek kupimy za 6 złotych, chyba że nosi logo na przykład Calvina Kleina, który właśnie bawełniany Tshirt ze statusu wstydliwej bielizny, wyniósł na piedestał mody czyniąc z niego modne ubranie wierzchnie.

  Są różne gatunki bawełny. Za najcenniejszy uchodzi egipska lekko kremowa. Z niej powstają luksusowe ubrania, ale też bardzo droga pościel. Cykl produkcyjny bawełny jest bardzo pracochłonny. Gdy odbywa się on przy pomocą maszyn, uzyskujemy tkaninę bardziej zanieczyszczoną i gorszej jakości. Gdy producent stosuje techniki ręczne, uzyskuje włókno czyste, białe, bez suchych liści, ale też jest ono odpowiednio droższe.

  Zebraną bawełnę transportuje się do oczyszczalni, gdzie odbywa się odziarnianie, czyli oddzielenie włókien od nasion, które stanowią z kolei cenny surowiec olejarski - dodaje Andrzej Pawełczyk, towaroznawca z Kielc. Olej z nasion bawełny jest używany głównie w przemyśle kosmetycznym jako składnik emulsji i mydeł, a w przemyśle spożywczym jako składnik margaryny. Wykorzystywany jest też przez zwolenników zdrowej żywności.

  Z krótszych włókien bawełnianych, które pozostają w nasionach, wytwarza się watę, materiały wybuchowe i papier głównie na banknoty dolarowe, a także na ekskluzywne materiały piśmienne. Natomiast bogate w białko łuski nasion przerabia się na paszę, paliwo i nawóz.

  Aby uzyskać surowiec gotowy do wyrobu tkanin i dzianin odzieżowych, bawełna musi przejść szereg procesów. Czasami poddawana jest tak zwanej merceryzacji.

  Jest to proces uszlachetniający włókno po przez działanie na nie stężoną zasadą sodową. W ten sposób zwiększa się wytrzymałość i połysk włókna. Tshirty z merceryzowanej bawełny są o wiele cieńsze i błyszczą się tak, że laikom będą przypominać lśniący syntetyk, ale to nadal czyste włókno roślinne. Merceryzowana bawełna, choć wykorzystywana głównie do produkcji odzieży ekskluzywnej, ma też jedną wadę. Z początku mocno się elektryzuje i przywierają do niej wszelkie włoski, kłaczki, nitki z innych ubrań itp. Ale jest na to rada. Przed wyjściem z domu trzeba ściągnąć te wszystkie niepotrzebne "ozdobniki", tyle że nie klasyczną szczotką do ubrań, a wilgotną gąbką.

  - Bawełna charakteryzuje się ciepłym i delikatnym chwytem oraz właściwościami higienicznymi. Włókna można wybielać i barwić. Materiał jest bardzo wytrzymały, łatwy w praniu, odporny na wysoką temperaturę i gotowanie. Bardzo dobrze chłonie pot i wodę, ale trudniej schnie. Bardzo często bywa też udanie łączony z włóknami syntetycznymi w celu poprawienia właściwości użytkowych - informuje Andrzej Pawełczyk.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo