Elektroniczni strażnicy domu

  Elektroniczni strażnicy domu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Najpopularniejszym elektronicznym strażnikiem jest system alarmowy wyposażony w czujniki reagujące na zmiany w otoczeniu.

  Najpopularniejszym elektronicznym strażnikiem jest system alarmowy wyposażony w czujniki reagujące na zmiany w otoczeniu. ©Archiwum

  W stu procentach skuteczna ochrona mieszkania lub domu przed włamaniem jest niemożliwa. Dzięki alarmowi można utrudnić złodziejowi pracę.
  Najpopularniejszym elektronicznym strażnikiem jest system alarmowy wyposażony w czujniki reagujące na zmiany w otoczeniu.

  Najpopularniejszym elektronicznym strażnikiem jest system alarmowy wyposażony w czujniki reagujące na zmiany w otoczeniu. ©Archiwum

  Zamierzając wykorzystać elektronikę do pilnowania dobytku należy posiadać dobrej jakości podstawowe zabezpieczenia mechaniczne, a więc przede wszystkim solidne drzwi, okna i zamki. Ponadto dobrze mieć rolety antywłamaniowe.

  ALARM TO PODSTAWA

  Najpopularniejszym elektronicznym strażnikiem jest system alarmowy wyposażony w czujniki reagujące na zmiany w otoczeniu. Alarmy mogą w tym celu wykorzystywać podczerwień (reagują na ruch bądź też na przerwanie wiązki niewidzialnych promieni), pole magnetyczne (uruchamia je kontakt lub jego brak), mikrofalowe (działają jak radar) lub wstrząs. Niezależnie od typu dodatkowo konieczna jest "centrala dowodzenia", która wywoła określoną reakcję po wykryciu intruza przez czujniki.

  Jak? Najprostsze systemy alarmowe sygnalizują próbę włamania uruchomieniem syreny i lamp błyskowych. Bardziej zaawansowane rozwiązania potrafią automatycznie powiadamiać policję lub agencję ochrony mienia o włamaniu. Dzięki temu na miejsce zdarzenia mogą szybko dotrzeć osoby, które rozprawią się ze złodziejem, mogą udaremnić kradzież.

  Niezależnie jednak od tego, jaki system alarmowy wybierzemy - co trzeba uzależnić przede wszystkim od wartości mienia, które chcemy chronić oraz od odległości od sąsiednich posesji - warto, aby posiadał on zasilanie awaryjne, co uniemożliwi jego działanie w przypadku awarii sieci lub celowego odcięcia prądu.
  ZABEZPIECZENIA DODATKOWE

  Jeżeli posiadamy większy dom dobrze jest podzielić go na strefy. Tak, aby alarm można było włączyć na przykład tylko w garażu lub na parterze domu. To pozwoli na ochronę budynku nie tylko podczas naszej nieobecności, ale również w czasie przebywania w domu.

  Poza tym w przypadku domu alarm warto wspomóc urządzeniem sygnalizującym ruch na posesji, na przykład w ogrodzie, czy też na podjeździe do garażu. Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia zewnętrznego z czujnikami ruchu. Koszty takiego rozwiązania nie są wysokie, a zyskujemy nie tylko dodatkową ochronę, ale również komfort i oszczędności związane z brakiem konieczności pozostawiania włączonego światła przed domem na noc.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo