Otrzymają pieniądze na wyprawki szkolne

  Otrzymają pieniądze na wyprawki szkolne

  Ewa Bożek

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  W ubiegłym roku co trzecie dziecko na Podkarpaciu w przedziale od zerówki do trzeciej klasy dostało wyprawkę od państwa.

  W ubiegłym roku co trzecie dziecko na Podkarpaciu w przedziale od zerówki do trzeciej klasy dostało wyprawkę od państwa. ©E. Bożek

  Uczniowie z najuboższych rodzin także w tym roku szkolnym mogą liczyć na pomoc.
  W ubiegłym roku co trzecie dziecko na Podkarpaciu w przedziale od zerówki do trzeciej klasy dostało wyprawkę od państwa.

  W ubiegłym roku co trzecie dziecko na Podkarpaciu w przedziale od zerówki do trzeciej klasy dostało wyprawkę od państwa. ©E. Bożek

  Wreszcie wiadomo, że dzieci z najuboższych rodzin w tym roku szkolnym, podobnie jak w ubiegłym, dostaną pieniądze na podręczniki szkolne. Na te informacje przyszło rodzicom trochę poczekać. W ubiegłym roku w tym czasie już trwało wypłacanie wyprawek.

  Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło także, ile może wynieść maksymalny dochód na członka rodziny, w której rodzice dostaną zwrot pieniędzy za książki dla swoich pociech. To 351 złotych na osobę w gospodarstwie domowym i jest to taka sama stawka jak w ubiegłym roku.

  UBIEGŁOROCZNE STAWKI

  Podania razem z zaświadczeniami o zarobkach mogą składać do szkół rodzice i prawni opiekunowie sześciolatków, uczniów z klas I-III oraz ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia.

  Ministerstwo zadeklarowało, że sześciolatkom zapłaci za podręczniki maksymalnie do 70 złotych, pierwszoklasistom 130 złotych, drugoklasistom 150 złotych i trzecioklasistom 170 złotych.

  Tak jak w ubiegłym roku pieniądze będą wypłacać bezpośrednio szkoły na podstawie rachunków za podręczniki. One będą rozliczać się z gminami. Jeśli okaże się, że rodzice zapłacą więcej niż zamierza zwrócić ministerstwo, to różnicę będą musieli zapłacić z własnej kieszeni.

  - Rodzice wypełniają wnioski na specjalnych drukach, które my z kolei dostajemy z urzędu gminy - mówi Jolanta Rękas, dyrektor Szkoły Podstawowej w Furmanach (gmina Gorzyce, powiat tarnobrzeski). - Na szczęście dzięki temu, że jesteśmy małą szkołą, nie mamy problemu z dotarciem do rodziców z informacją, że w tym roku też mają szansę na wyprawki dla dzieci - mówi dyrektorka.

  W ubiegłym roku termin składana wniosków z dołączonymi rachunkami mijał w połowie września.

  - Pamiętam, że wtedy z powodu zbyt krótkiego terminu składania wniosków mieliśmy w szkole duże zamieszanie - wspomina Wiesława Warpechowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie (powiat stalowowolski).
  Teraz ministerstwo, być może z powodu zwlekania z decyzją o wyprawkach, przedłuża termin składania wniosków do końca roku kalendarzowego. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku, w tym czasie wypłacano już pierwsze pieniądze za wyprawki.

  NAJWIĘCEJ W WIEJSKICH SZKOŁACH

  Wtedy w samej Stalowej Woli z wyprawki skorzystało 209 dzieci na 2 tysiące 440 uczniów z uprawnionych do wyprawki roczników (od zerówki do trzeciej klasy).
  Halina Wołos, naczelnik wydziału edukacji i zdrowia ocenia, że jest to nieduża grupa dzieci, bo niewiele ponad 8 procent z wszystkich dzieci w klasach 0-III.
  Zupełnie inaczej wygląda to w szkołach wiejskich. W Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie co trzeciemu dziecku za wyprawkę szkolną zapłaciło państwo.

  Wiesława Warpechowska, dyrektorka placówki przyznaje, że gdyby próg dochodowy wzrósł nawet nieznacznie, to z tej pomocy skorzystałoby o wiele więcej dzieci.
  W całym Podkarpaciu z wyprawek skorzystało ponad 31 tysięcy 500 dzieci od zerówki do trzeciej klasy, co stanowi 30 procent wszystkich uczniów w tym przedziale klasowym.

  KOSZTY WYPRAWKI

  Zwraca ona również uwagę, że ministerialne pieniądze na wyprawki mogą nie pokryć wydatków na komplet podręczników.

  - Sama kilka lat temu kupowałam podręczniki, które kosztowały około 150 złotych. Spodziewam się, że od tego czasu zdążyły podrożeć - mówi dyrektor Warpechowska.
  Właśnie z tego powodu zachęca się, żeby sprawdzić ceny w księgarniach, po to żeby nie przepłacać. Różnice w cenie kompletu podręczników mogą wynosić około 10-20 złotych.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo