Zasiłki ZUS po nowemu

  Zasiłki ZUS po nowemu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił sposób naliczania zasiłku chorobowego oraz świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił sposób naliczania zasiłku chorobowego oraz świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. ©Archiwum

  Wypłata zasiłku od wszystkich premii i nagród, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe.
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił sposób naliczania zasiłku chorobowego oraz świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił sposób naliczania zasiłku chorobowego oraz świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. ©Archiwum

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił sposób naliczania zasiłku chorobowego oraz świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Teraz uwzględniane są wszystkie premie i nagrody, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe.

  Zmiana sposobu naliczania tych świadczeń ma związek z czerwcowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał, że nieuwzględnianie w podstawie wymiaru zasiłku takich składników wynagrodzenia - premii i nagród - od których została odprowadzona składka, jest niezgodne z konstytucją.
  Wcześniejsze przepisy przewidywały, że składnik taki może być brany pod uwagę przy wypłacie zasiłku tylko gdy w razie choroby pracownik mniej zarabia, bo go nie dostaje. Ważne było też, aby było to jasno sformułowane w zakładowym regulaminie płac.

  PONOWNE USTALENIE

  Ubezpieczeni, którym przed wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego obliczono podstawę wymiaru zasiłku bez uwzględnienia na przykład premii, mają prawo do wystąpienia o ponowne ustalenie podstawy wymiaru z jej uwzględnieniem. W przypadku spraw zakończonych decyzją sądu - termin wniesienia sprawy do sądu mija w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie wyroku trybunału, czyli 7 października. W sprawach, w których nie były wydawane decyzje, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie trzech lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

  W celu ustalenia podstawy wymiaru zasiłków przysługujących za okres przed dniem ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pracodawca powinien ponownie wystawić zaświadczenie na formularzu ZUS Z-3.
  CO PRZYSŁUGUJE

  Dotychczas tytułem składki na ubezpieczenie chorobowe pracownik uiszczał 2,4 procent tych składników wynagrodzenia, które później nie były mu wypłacane w okresie pobierania zasiłku, co wynikało albo wprost z układów zbiorowych pracy czy przepisów o wynagradzaniu, albo też z przemilczenia tej kwestii w wymienionych aktach.

  Bez względu na zmiany przepisów pracownik - za czas choroby trwającej łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym - zachowuje prawo do 80 procent wynagrodzenia. Prawo do zasiłku chorobowego finansowanego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracownik ma począwszy od 34 dnia niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, a zasiłek przysługuje mu nie dłużej niż przez 182 dni.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo