Drewno chronione lakierem

  Drewno chronione lakierem

  /and/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Lakierowanie sprawi, że podłoga nada wnętrzu niepowtarzalny klimat i pozostanie piękna na wiele lat.

  Lakierowanie sprawi, że podłoga nada wnętrzu niepowtarzalny klimat i pozostanie piękna na wiele lat.

  Decydując się na położenie parkietu bądź odnowienie desek uwagę należy zwrócić na lakierowanie.
  Lakierowanie sprawi, że podłoga nada wnętrzu niepowtarzalny klimat i pozostanie piękna na wiele lat.

  Lakierowanie sprawi, że podłoga nada wnętrzu niepowtarzalny klimat i pozostanie piękna na wiele lat.

  Dzięki temu nasza podłoga nada wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i pozostanie piękna na wiele lat.

  Podłoga jest dominującym elementem wystroju każdego wnętrza. Wśród podłogowych rozwiązań od lat niepodzielnie króluje drewno. Nadające się zarówno do mieszkań, jak i biur, drewniane powierzchnie są rozwiązaniem łączącym funkcjonalność z estetyką. Jednak, aby cieszyć się przez lata ich naturalnym pięknem, należy odpowiednio o nie zadbać. Samo czyszczenie niestety nie wystarczy. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli drewnianej podłodze zachować swoje piękno na lata, jest lakierowanie.

  Przygotuj pomieszczenie

  Przed przystąpieniem do pracy musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, która ma być lakierowana. Po jej wyszlifowaniu należy odczekać kilka godzin, aby zebrać pył, który w tym czasie całkowicie opadnie.

  - Dodatkowo należy oczyścić powierzchnię ściereczkami antystatycznymi, zwłaszcza przed nałożeniem ostatecznej warstwy lakieru. Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu pomieszczenia przed przeciągami. Powinno to skutecznie ochronić powierzchnię przed niepożądanym kurzem - mówi Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich.

  Wybieramy lakier

  Przed zakupem lakieru zastanówmy się najpierw jak często posadzka będzie przez nas eksploatowana. Lakierów parkietowych jest kilka rodzajów. Podkładowe oparte są na bazie rozpuszczalników wodorozcieńczalnych. Stosuje się je, aby uniknąć ciemnienia drewna pod wpływem poliuretanowych lakierów nawierzchniowych. Pozwalają one także zmniejszyć użycie lakierów nawierzchniowych oraz poprawiają ich przyczepność.

  Lakiery akrylowo - poliuretanowe można stosować do podłóg o mniejszym natężeniu użytkowania. Są to lakiery wodorozcieńczalne, bez intensywnego zapachu, o krótkim czasie schnięcia. Ze względu na ekologiczny charakter, produkt ten nadaje się do zastosowania w takich obiektach jak żłobki, przedszkola czy mieszkania.
  Jeżeli chcemy dobrać odpowiedni lakier do posadzki o dużym natężeniu użytkowania, wybierzmy lakier poliuretanowy jednoskładnikowy. Charakteryzuje się on wysoką odpornością na ścieranie i zarysowania. Doskonale sprawdzają się w salach gimnastycznych, korytarzach czy salach tanecznych. Należy je stosować w zestawie z lakierem podkładowym.

  Właściwe narzędzia

  Dobry efekt lakierowania nie zostanie osiągnięty, jeśli nie dobierzemy i nie przygotujemy odpowiednich narzędzi. Do każdego rodzaju lakieru należy używać właściwego wałka czy pędzla.

  - Do lakierów poliuretanowych lub alkidowych uretanowych należy zastosować wałki o krótkim i sztywnym runie, odpornym na rozpuszczalniki - wyjaśnia Ryszard Plantos. - Do lakierów wodorozcieńczalnych należy użyć wałka sznurkowego.
  Pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw wałki należy przechowywać w rozpuszczalniku odpowiednim dla danego typu lakieru. W przypadku malowania pędzlem zalecane jest użycie nowego narzędzia do aplikacji każdej warstwy.
  Rozpoczynamy lakierowanie

  W przypadku, gdy malujemy starą powłokę lakierową, powinniśmy ją najpierw poddać zmatowieniu za pomocą drobnego papieru ściernego. W ten sposób zapobiegniemy złuszczaniu się nowej warstwy lakieru. Należy jednak uważać, ponieważ nie wszystkie rodzaje lakierów można bez ograniczeń wzajemnie na siebie nakładać.

  - W przypadku lakierowania podłóg istotne jest, aby nie nakładać lakierów poliuretanowych na inne. Grozi to "zwarzeniem" wierzchniej warstwy i brakiem przyczepności. Przy nakładaniu na siebie wyrobów opartych na różnych bazach błonotwórczych należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta lakieru. Kiedy taki błąd popełnimy pamiętajmy, aby dokładnie zeszlifować nałożoną powłokę - przestrzega Ryszard Plantos.

  Pamiętajmy, że świeżo lakierowana podłoga powinna schnąć trzy doby, zaś pełną wytrzymałość mechaniczną uzyskuje po siedmiu dniach. Warto zatem trochę poczekać, aby później móc dłużej cieszyć się piękną i lśniącą podłogą.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo