Emeryci mniej dorobią

  Emeryci mniej dorobią

  and

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Od września emeryci i renciści mniej dorobią.

  Od września emeryci i renciści mniej dorobią. ©Archiwum

  Od września emeryci i renciści będą mogli uzyskać nieco mniejsze dodatkowe przychody, bo zmalało przeciętne wynagrodzenie.
  Od września emeryci i renciści mniej dorobią.

  Od września emeryci i renciści mniej dorobią. ©Archiwum

  Kwota, która mogą dorobić emeryci i renciści, jest wyliczana na podstawie wskaźnika przeciętnego wynagrodzenia podanego przez Główny Urząd Statystyczny. Wyniosło ono 2951,36 złotych i było o 32,62 złote niższe niż w pierwszym kwartale tego roku.

  Od 1 września zmniejszy się więc kwota przychodu, powyżej której będą zawieszane świadczenia wypłacane wcześniejszym emerytom lub rencistom - wyniesie ona 3836,80 złotych.
  Świadczenia te będą obniżane, jeśli dodatkowy przychód tych świadczeniobiorców przekroczy 2066 złotych. Kwoty te odpowiadają odpowiednio 130 procent i 70 procent. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nie dotyczy to tych emerytów, którzy mają 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) lub więcej.

  Od września zmieni się też kwota przychodu odpowiadająca 30 procentom przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego do celów emerytalnych. Wyniesie ona 885,50 złotych. Jest to ważne dla osób, które pobierają rentę socjalną, ponieważ ich dodatkowy przychód nie może przekroczyć tej kwoty.

  Spadek przeciętnego wynagrodzenia wpływa też na zmianę innych wskaźników. Przede wszystkim zmniejszy się zasiłek pogrzebowy - od września wyniesie on 5902,72 złotych, a obecnie jest to 5967,96 złotych.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo