Wyłącz sprzęt elektroniczny w czasie burzy

  Wyłącz sprzęt elektroniczny w czasie burzy

  Marzena Smoręda

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ochroń komputer przed awarią w czasie burzy.

  Ochroń komputer przed awarią w czasie burzy.

  Aby uniknąć awarii w czasie burzy warto odłączyć telefon, Internet i antenę telewizyjną oraz wyłączyć sprzęt rtv, agd i komputer.
  Ochroń komputer przed awarią w czasie burzy.

  Ochroń komputer przed awarią w czasie burzy.

  Kupując drogi sprzęt audio-wideo, komputer i sprzęt gospodarstwa domowego powinniśmy zabezpieczyć go przed niszczącymi skutkami wyładowań atmosferycznych i przepięć.

  W naszej strefie klimatycznej okresy burzowe występują późną wiosną, latem i wczesną jesienią. W ciągu roku na terenie Polski jest około 20 dni burzowych. Często podczas ulewy możemy obserwować widowiskowe wyładowanie elektryczne, czyli pioruny.
  Jak wynika z doświadczeń firm ubezpieczeniowych, odszkodowania za straty spowodowane przez wyładowania atmosferyczne - pożary, uszkodzenia budynków i instalacji elektrycznej, zniszczenia urządzeń elektronicznych - stanowią ponad 30 procent ogółu wypłat. Warto się więc zabezpieczyć przed skutkami burzy.

  Obowiązkowy piorunochron?

  Obowiązkowy piorunochron?


  Obowiązujące obecnie polskie normy budowlane nakazują wykonywanie instalacji odgromowych jedynie w budynkach użyteczności publicznej. Instalacja odgromowa w budynku jednorodzinnym nie jest obowiązkowa, więc w takim przypadku decyzja czy ją montować, czy nie należy do budującego domek. On sam bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego mienia, ale także zdrowia, a niekiedy nawet życia własnego i współdomowników.  Wyładowania elektryczne w czasie burzy niosą bardzo duże niebezpieczeństwo dla komputerów. Zmiany napięcia w sieci energetycznej mogą uszkodzić bardzo czułą elektronikę komputera, a co za tym idzie, doprowadzić do utraty danych. Jest to największe zagrożenie, ponieważ często informacje zachowane na dysku komputera są warte więcej niż samo urządzenie. Eksperci doradzają więc stosowanie specjalnych listew zasilających do komputerów, które są wyposażone w stabilizator napięcia.

  - Ponadto warto również co pewien czas wykonywać kopie zapasowe danych zgromadzonych na twardym dysku - radzi Tomasz Tysiączny z firmy Kwark Komputer.
  Gdy za oknem szaleją pioruny należy również wyjąć wtyczkę anteny z telewizora, odłączyć urządzenia elektryczne od prądu i nie korzystać z telefonu komórkowego na ulicy. Nie każdy jednak wie, że w liniach telefonicznych też mogą pojawić się zmiany napięcia groźne dla urządzeń elektronicznych.

  Jeżeli więc do karty sieciowej w naszym komputerze jest podłączony kabel sieciowy, to w czasie burzy najlepiej go odłączyć. Wprawdzie piorun raczej nie uderzy bezpośrednio w nasz sprzęt, ani w kable, ale wystarczy, że wyładowanie atmosferyczne nastąpi na osiedlowym transformatorze, a wówczas nasze urządzenie może zostać uszkodzone.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo