Wpraw ciało w ruch!

  Wpraw ciało w ruch!

  KAK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zbliża się jesień, a my obiecujemy sobie zachowanie letniej formy i figury.
  Bieganie wpływa na krążenie i kondycję.

  Bieganie wpływa na krążenie i kondycję.

  Zanim wprawimy ciało w ruch - warto poznać kilka podstawowych zasad rządzących efektywnym treningiem.

  Wybierz rodzaj treningu

  Pamiętajmy, że nie każdy jest urodzonym zawodnikiem, a charakter i zakres ćwiczeń powinno się dobierać stosownie do wieku, chęci i możliwości. Zanim, zatem rzucimy się w wir treningów, dobrze jest dowiedzieć się, które sporty są dla nas wskazane. Osobom skarżącym się na bóle pleców oraz szczególnie na nie narażonym (czyli w praktyce wszystkim, którzy prowadzą siedzący tryb życia, lub których praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym) zaleca się pływanie.

  Ćwiczenia w wodzie wzmacniają mięśnie, a te - im silniejsze - tym skuteczniej odciążają kręgosłup.
  Nagrodą za wytrwałość będą nie tylko proste plecy, ale i płaski brzuch. Bieganie wpływa z kolei na krążenie i kondycję. Przy takim wysiłku pracuje większość mięśni, w tym najważniejszy - serce. Odradza się je jednak osobom, które skarżą się na problemy ze stawami - bóle, obrzęki czy stany zapalne, a także cierpiącym z powodu niewydolności układu krążenia. Jeżeli szybka przebieżka przekracza nasze siły, możemy natomiast spróbować marszobiegów - krótkiego biegu przeplatanego dynamicznym marszem. Jeśli natomiast pot i przyspieszony oddech nie są dla nas synonimem aktywnego wypoczynku albo nasz organizm potrzebuje trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do wysiłku, najlepszy będzie długi spacer lub rowerowa przejażdżka.

  Skomponuj dietę

  Podczas wysiłku fizycznego zużywamy nagromadzoną w organizmie energię, a wraz z potem wydalamy nie tylko toksyny, ale też cenne witaminy i mikroelementy. Aby uniknąć niedoborów, trzeba koniecznie pamiętać o systematycznym uzupełnianiu diety w niezbędne składniki. Jeśli planujemy trening - dietę formalnie należałoby wzbogacić o równowartość tego, co zamierzamy "spalić" (pół godziny spaceru to ok. 100 kalorii, biegania - 550, jazdy na rowerze - 330, pływania - 250). Nieco inaczej rzecz się ma, kiedy aktywny wypoczynek - poza polepszeniem kondycji - ma służyć również utracie zbędnych kilogramów. Wówczas warto skonsultować się z dietetykiem, który podpowie, jak odpowiednio zbilansować posiłki, aby nie był dla organizmu nadmiernym obciążeniem. Pamiętajmy też, że podczas wyczerpujących ćwiczeń tracimy dużo płynów. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką wodę lub napój izotoniczny, a każdego dnia spożywać przynajmniej 2 litry płynów.

  Regularnie i z rozgrzewką

  Na co dzień aktywnie wykorzystujemy zaledwie około 20 procent wszystkich mięśni. Pozostałe tkwią w bezruchu, dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń należy bezwzględnie zadbać o ich solidne rozgrzanie - szczególnie, jeśli do treningu przystępujemy po dłuższej przerwie. Wystarczy krótka przebieżka, kilkanaście przysiadów czy dziecinnych pajacyków, a kiedy czujemy, że mięśnie są już przygotowane do pracy, warto wykonać jeszcze kilka ćwiczeń rozciągających - brzuszków, skłonów, skrętów tułowia.

  Niezastąpione przysługi oddaje w tym zakresie poranna gimnastyka, która pobudza "zaspane" ciało do pracy, wspomaga krążenie i daje energię na resztę aktywnego dnia. Pamiętaj! Aktywny wypoczynek - jak sama nazwa wskazuje - ma przede wszystkim przynosić odprężenie, satysfakcję i dobre samopoczucie. Do wymarzonych rezultatów - poprawy wydolności, wyrzeźbienia figury i mięśni, utraty wagi - najlepiej dochodzić indywidualnym rytmem. Dlatego mierz zamiary na siły, dbaj o to, być ćwiczenia wykonywać poprawnie, a sam nawet nie zauważysz, kiedy przyprawiająca dziś o zadyszkę przebieżka stanie się codziennym, zdrowym nawykiem.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo