Łazienka dla niepełnosprawnych

  Łazienka dla niepełnosprawnych

  and

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Przestrzeń i specjalne poręcze ułatwią poruszanie się w łazience osobie niepełnosprawnej

  Przestrzeń i specjalne poręcze ułatwią poruszanie się w łazience osobie niepełnosprawnej ©TECEprofil

  Przystosowując łazienkę dla potrzeb niepełnosprawnego domownika, powinniśmy zadbać o każdy szczegół.
  Przestrzeń i specjalne poręcze ułatwią poruszanie się w łazience osobie niepełnosprawnej

  Przestrzeń i specjalne poręcze ułatwią poruszanie się w łazience osobie niepełnosprawnej ©TECEprofil

  Niewłaściwe rozplanowanie przestrzeni manewrowej, brak urządzeń i rozwiązań ułatwiających samodzielne korzystanie z łazienki, to tylko niektóre z problemów, z którymi zmagają się na co dzień osoby niepełnosprawne.

  Przystosowując łazienkę dla potrzeb niepełnosprawnego domownika, powinniśmy zadbać o każdy szczegół. Drzwi - koniecznie bez progu - muszą mieć przynajmniej 90 centymetrów szerokości i otwierać się na zewnątrz.
  Nie bez znaczenia jest także zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy wszystkimi urządzeniami, tak by przestrzeń w pomieszczeniu umożliwiała swobodne wykonywanie wszystkich czynności, bez konieczności wyjeżdżania wózkiem z łazienki.

  Wanna, prysznic, umywalka, a także sedes, powinny zostać wyposażone w specjalne poręcze, na których można się wesprzeć. To doskonałe rozwiązanie także dla osób, które niekoniecznie jeżdżą na wózku inwalidzkim, ale z uwagi na podeszły wiek, mają problem ze swobodnym i samodzielnym poruszaniem się w mieszkaniu. Mocowania wszystkich uchwytów muszą być bezpieczne, a więc bardzo wytrzymałe na przeciążenia i stabilne.
  Choć wielu z nas wydaje się to niemożliwe, to osoba niepełnosprawna przy niewielkiej pomocy techniki, może być w pełni samodzielna także w trakcie kąpieli. W przypadku wanny umożliwiają to specjalne ławeczki, na które można się przesiąść z wózka. Na rynku dostępne są też modele z bocznym wejściem oraz specjalne podnośniki, ale są to rozwiązania kosztowne. Można je jednak obejść - jeśli zdecydujemy się na prysznic to tylko taki, który nie wymaga stosowania brodzików. W takich natryskach nie ma żadnych progów, a woda odprowadzana jest za pośrednictwem zagłębionych w posadzce rynien odpływowych, przykrytych następnie ozdobnymi listwami, pozostałą powierzchnię można wyłożyć antypoślizgowymi płytkami, a w przypadku osób, które nie mogą kąpać się na stojąco zainstalować dodatkowe krzesełko.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo