Mieszkania kupimy taniej?

  Mieszkania kupimy taniej?

  Ewa Bożek

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  W naszym regionie minął boom na mieszkania. Sprzedających jest zdecydowanie więcej niż kupujących.
  Elżbieta Barańska, właścicielka agencji nieruchomości:- Od kilku miesięcy zupełnie zmienia się rynek sprzedaży mieszkań. Przybywa chętnych do sprzedania

  Elżbieta Barańska, właścicielka agencji nieruchomości: - Od kilku miesięcy zupełnie zmienia się rynek sprzedaży mieszkań. Przybywa chętnych do sprzedania lokali. Dzięki różnorodnej ofercie kupujący mogą znaleźć to, czego szukają.

  Zalew ofert sprzedaży mieszkań w Stalowej Woli, Mielcu i Tarnobrzegu może wreszcie spowodować spadek cen. Trzeba tylko poczekać aż sprzedający przystosują się do tej tendencji i obniżą stawki za metr kwadratowy.

  - Obecny rynek sprzedaży mieszkań wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze pół roku temu. Zainteresowanie kupnem mieszkań spada nie tylko w dużych miastach, takich jak Wrocław, Warszawa czy Kraków. Tę nową tendencję spadkową zauważamy również u siebie. Wynika to między innym z faktu, że przybywa ofert sprzedaży, a kupujących jest jak na lekarstwo - mówi Monika Piotrkowska, właścicielka agencji nieruchomości w Mielcu.

  NIECHĘTNIE OBNIŻAJĄ CENY

  Nie zauważają tego sprzedający, którzy nadal żądają wygórowanych stawek. Cena za metr kwadratowy w tym mieście wynosi około 3 tysiące złotych. Za metr mieszkania po generalnym remoncie żądają nawet 4 tysiące złotych.

  - Jeszcze niedawno było mniej więcej tyle samo kupujących, co sprzedających. Wówczas obecne stawki były do przyjęcia. Jednak nowa sytuacja nie skłania jeszcze sprzedających do obniżania cen. Decydują, że będą czekać na odpowiednich kupców. Ci, którym zależy na sprzedaży, decydują się na znaczne obniżki - mówi.
  Zwykle dochodzą one nawet do 10-20 tysięcy złotych.

  Podobnie w Tarnobrzegu, ceny mieszkań na razie nie spadają.
  - W porównaniu do ostatniego roku zauważamy zastój w obrocie na rynku mieszkaniowym. Obecnie jest zdecydowanie mniej transakcji kupna-sprzedaży. Ceny po prostu odstraszają nabywców - usłyszeliśmy w jednym z tarnobrzeskich biur wycen nieruchomości.

  Ale tutaj, podobnie jak w Mielcu, nikt nie chce na razie obniżyć cen.
  - Efekt jest taki, że każdy, kto chce kupić mieszkanie, a może się wstrzymać, również czeka na zmiany na rynku - usłyszeliśmy.
  Tutaj ceny mieszkań wahają się od 2,5 do 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

  W STALOWEJ WOLI TANIEJ

  Jest jednak dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby kupić mieszkanie w Stalowej Woli. Na tym rynku sprzedający reagują na ogólnopolską tendencję zniżkową cen mieszkań. Za lokal w tym mieście zapłacimy nieco mniej niż na przykład kilka miesięcy temu.

  - Ceny są bardzo różne, ale w tej chwili generalnie spadły. Bywało, że ktoś życzył sobie za metr kwadratowy nawet 4 tysiące złotych, zdarzyło się, że i 4,5 tysiąca. Teraz możemy mówić o stabilizacji. Oczywiście ta tendencja spadkowa wynikła w głównej mierze z pojawienia się na rynku nieruchomości dużej liczby ofert sprzedaży - mówi Elżbieta Barańska, właścicielka agencji nieruchomości w Stalowej Woli.
  Teraz za metr kwadratowy zapłacimy przeciętnie od 2,3 do 3,6 tysiąca złotych. Uzyskanie tej najwyższej stawki dotyczy mieszkań, które mają bardzo wysoki standard.

  Zmiana sytuacji na rynku wynika głównie z tego, że wielu lokatorów mieszkań, po przekształceniu na lokale własnościowe, decyduje się na ich sprzedaż.
  - Po sąsiedzku naszej agencji znajduje się notariusz. Niejednokrotnie obserwowałam, że osoby, które podpisały dokumenty potwierdzające, że są właścicielem mieszkania, wchodziły prosto do nas i chciały umieścić ogłoszenie o jego sprzedaży - mówi Barańska.

  Do niedawna wszystkie mieszkania sprzedawały się "na pniu", teraz klienci szukający mieszkań mogą wybierać w ofertach.

  Najchętniej kupujemy mieszkania dwu-, trzypokojowe, o powierzchni od 40 do 55 metrów kwadratowych i właśnie tego typu ofert jest teraz najwięcej.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo