Święty obraz na Świętym Krzyżu (zdjęcia)

  Święty obraz na Świętym Krzyżu (zdjęcia)

  Andrzej Nowak Współpraca Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Obraz Matki Bożej Częstochowskiej już w diecezji sandomierskiej.

  Obraz Matki Bożej Częstochowskiej już w diecezji sandomierskiej. ©A. Nowak

  Matka Boża Jasnogórska w diecezji Sandomierskiej. Obraz będzie w naszej diecezji do września przyszłego roku.
  Obraz Matki Bożej Częstochowskiej już w diecezji sandomierskiej.

  Obraz Matki Bożej Częstochowskiej już w diecezji sandomierskiej. ©A. Nowak

  11 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia Podkarpackiego

  Świety obraz na Świetym Krzyzu

  Święty obraz na Świętym Krzyżu

  Link do głównego zdjęcia

  Świety obraz na Świetym Krzyzu
  ©A. Nowak


  Około 10 tysięcy wiernych przybyło w sobotę na Święty Krzyż, by uczestniczyć w powitaniu Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji sandomierskiej. Uroczystej mszy na błoniach świętokrzyskich przewodniczył były metropolita krakowski, kardynał Franciszek Macharski.

  Biskup sandomierski Andrzej Dzięga przypomniał, że Matka Boża Jasnogórska jest Królową Polski już od dawnych czasów zarówno w modlitwie, jak i w umysłach, sercach i wielkich dziełach naszych przodków.
  W okresie panowania królowej Jadwigi sama wybrała naród polski, a potem postawiła swój tron na Jasnej Górze. Słowami ślubów Jana Kazimierza urzędowo potwierdzona została Królową Polski, narodu i państwa polskiego. - Iluż to polskich królów przed nami, wodzów i prezydentów do ciebie przybywało, o łaskę dobrego prowadzenia codziennych spraw polskich prosząc - mówił ksiądz biskup Andrzej Dzięga.
  SŁOWA PAPIEŻA

  Podczas uroczystości na Świętym Krzyżu odczytano list Benedykta XIV skierowany do wiernych diecezji sandomierskiej. Papież napisał w nim, że jednoczy się w modlitwie ze wszystkimi, którzy staną obok Najświętszej Matki. - Niech poszczególnym parafiom i każdemu z wiernych towarzyszy szczera radość powitania Matki Boga słowami motta tego nawiedzenia: "Witaj Królowo, Matko i Nadziejo nasza". Ojciec Święty z serca udziela apostolskiego błogosławieństwa - zwrócił się do wiernych Benedykt XIV.

  Metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń podkreślił w homilii, że roczna wędrówka kopii obrazu Bogarodzicy po diecezji będzie czasem wielkiej ewangelizacji Kościoła sandomierskiego. - Zainspirowane przez Prymasa Tysiąclecia jasnogórskie śluby narodu i peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zapoczątkowana w 1957 roku przyniosła niezliczone owoce dobra, nawrócenia, pojednania i wzrost pobożności chrześcijańskiej - powiedział. - Kult Maryjny zbliża ludzi do siebie, uczy jedności, pokoju i solidarności.

  Na uroczystości przybyło kilkudziesięciu biskupów z całego kraju na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupem Józefem Michalikiem, biskupem lubelskim Józefem Życińskim. W nabożeństwie uczestniczyło kilkuset księży ze wszystkich parafii diecezji sandomierskiej. Obraz przybyło powitać około 10 tysięcy osób. Mimo tak dużej liczby osób, wszystko odbywało się w wielkim porządku i dyscyplinie.

  BYŁY DZWONY W DIECEZJI

  Przygotowanie do powitania Jasnogórskiej Królowej Polski rozpoczęły się w sobotę rano od XI Diecezjalnego Spotkania Młodych "Czekamy na Ciebie Matko". Ceremonia powitalna rozpoczęła się o godzinie 15.45. O tej godzinie we wszystkich kościołach diecezji sandomierskiej zabiły dzwony "na znak, iż Królowa Polski przybyła w granice diecezji".

  SŁOWA BISKUPA

  Biskup sandomierski Andrzej Dzięga napisał z tej okazji w liście pasterskim do wiernych: "Nawiedzenie ma stać się momentem przełomowym w naszym życiu religijnym, parafialnym, rodzinnym i społecznym. Jest to wielka szansa, której nie wolno nam przeoczyć, ani zmarnować. Maryja, przybywając do nas, wniesie w nasze życie wiele bogactwa duchowego i wiele nadziei w naszą, często szarą, trudną i wręcz bolesną rzeczywistość. Niech więc przez cały najbliższy rok brzmi w naszych parafiach i naszych sercach nieustanne "Witaj Królowo, Matko i Nadziejo nasza".

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo