Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolne w Trzech Króli?

Redakcja
- Dla mnie to bardzo ważne święto. Jego ranga, którą kiedyś odebrał Gomułka powinna być podniesiona - mówi  Maria Garbom z Tarnobrzega.
- Dla mnie to bardzo ważne święto. Jego ranga, którą kiedyś odebrał Gomułka powinna być podniesiona - mówi Maria Garbom z Tarnobrzega. W. Wojtkowiak
Czy Sejm przywróci wolny dzień w Święto Trzech Króli, który w komunistycznej Polsce zlikwidował Władysław Gomułka?

W Sejmie batalia o kolejny wolny od pracy dzień. Głosowanie za dwa tygodnie
Czy Sejm przywróci wolny dzień w Święto Trzech Króli, który w komunistycznej Polsce zlikwidował Władysław Gomułka? Chcą tego wierni i Episkopat. Posłowie toczą batalię nad obywatelskim projektem ustawy.

Święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane Trzech Króli, do 1960 roku, jako święto kościelne, było w Polsce dniem wolnym od pracy.

Chcemy świętować w domu

- Zabrał go Gomułka i wszyscy byli oburzeni decyzją, że 6 stycznia trzeba pójść do pracy - przypomina Maria Garboś z Tarnobrzega. Dla niej, praktykującej katoliczki to bardzo ważne święto. Uważa, że każdy powinien mieć prawo świętować je w domu z najbliższymi. Mieć czas na pójście do kościoła.

Święto Trzech Króli to najstarsze święto chrześcijańskie. Za przywróceniem dawnego charakteru przypadającej na 6 stycznia uroczystości zabiega ponad 500 tysięcy osób, które podpisały się pod obywatelską inicjatywą. Najwięcej zwolenników podkreślenia rangi tego święta mieszka na Podkarpaciu. Z diecezji, do której należy m.in. Mielec nadeszło 200 tysięcy głosów poparcia.

Kościół się cieszy, że święto mogłoby być uhonorowane i oczywiście popiera inicjatywę. - Jednak dla wiernych i praktykujących kwestia dnia wolnego od pracy naprawdę nie ma znaczenia. W tym dniu kościoły zawsze są pełne - podkreśla ojciec Paweł Barszczewski, przeor tarnobrzeskich dominikanów.

Odrzucić, bo za dużo wolnego

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu w sprawie ustanowienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Pomysł jest kontrowersyjny, bo chociaż nadzieja na gwarantowany trzynasty dzień wolny w roku cieszy pracowników to martwi pracodawców i ekonomistów.

Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha uważa, że największe koszty poniosą przedsiębiorcy. - Eksperci oceniają, że na dodatkowym dniu wolnym w kalendarzu stracimy od 1,5 do 4 miliardów złotych. Naszej młodej gospodarki nie stać na to, by fundować sobie kolejne święto. Dziś powinniśmy zadbać o to, by więcej zarabiać - uważa Krystyna Skowrońska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Pani poseł przekonuje, że świętować możemy po południu lub wziąć w tym dniu urlop w pracy. Jednak klub Platformy nie jest w tej sprawie jednomyślny. - Część parlamentarzystów PO jest za - wytyka poseł Stanisław Ożóg z Prawa i Sprawiedliwości. Wyliczenia o stratach w budżecie nazywa kłamstwem politycznym. Zapewnia, że PiS projekt poprze, tak samo jak PSL.

Za dwa tygodnie odbędzie się głosowanie nad odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy, czego chce Platforma Obywatelska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie